Köpeklerde Kulak Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek bakımı daima dikkatli olmayı ve sevimli dostlarımızı olabildiğince yakından izlemeyi gerektiren bir konudur. Çünkü köpeklerimizde ortaya çıkması olası herhangi sağlık sorunlarını ancak onları her zaman yakından takip ederek fark etme şansı yakalayabiliriz.

Köpeklerde kulak akıntısı normal kabul edilen bir durum değildir ve köpek sahiplerinin bu durumu fark ettikleri anda hiç zaman kaybetmeksizin veteriner hekime başvurması gerekir. Zira köpeklerin kulağında akıntıya yol açan hastalık ya da etkenler ilerleyen dönemde işitme kaybının yanı sıra denge kaybına da yol açabilme riski taşır.

Nedenler

Köpeklerin kulakları dış etkenlere karşı oldukça açıktır ve bu da beraberinde kulak akıntısına neden olabilecek çok sayıda etkene de açık olmalarını getirir.

Köpeklerde kulak akıntısı nedenlerinden bazıları şunlardır;

  • Kulağa yabancı cisim kaçması (Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde hemen her yerde görülen pisipisi otları köpeklerin kulağına kaçarak enfeksiyona ve beraberinde de kulak akıntısına yol açabilir)
  • İç, orta ve dış kulaktaki iltihaplar
  • Kulak uyuzu
  • Kulak tümörleri
  • Bunların dışında da bazı etkenler köpeklerde kulak akıntısına neden olabilir.

Tedavi

Öncelikle şunun altını bir kez daha çizmemizde fayda var; köpeğinizin kulağında akıntı olduğunu fark ettiğiniz anda kesinlikle veterinere başvurmalısınız. Zira ancak veteriner hekim yapacağı muayene ile köpeğin kulağının neden aktığını teşhis edebilir ve bu teşhise uygun bir tedavi yöntemi belirleyip uygulayarak köpeğin iyileşmesini sağlayabilir. Her sağlık sorununda olduğu gibi kulak akıntısında da veterinere ne denli erken başvurulursa köpeğin tedavi edilmesi ve iyileşmesi o denli kolay olur.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR