Köpeklerde Kulak İçi Hematom Nedir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Hematom, kan damarının yırtılması sonucunda kanın damar dışına çıkmasıyla oluşan, kanamanın doku içindeki birikimi ile karakterizedir.

Köpeklerde Kulak Hematomunun Belirtileri Nelerdir?

Kulak hematomları, kulak dokusunun şişmesi ile karakterizedir. Çoğu durumda, yalnızca bir kulak etkilenir. Bununla birlikte, her iki kulağın da hematom olması mümkündür. Şişkinlik ise tüm kulak kepçesini içerebileceği gibi kulak kepçesinin yalnızca bir bölümünü kaplayabilir.

Köpeklerde Kulak Hematomunu Oluşturan Sebepler Nelerdir?

Köpeklerde kulak hematomunun en yaygın nedeni, kulak iltihabı veya kulakta başka bir tahrişin varlığıdır. Kulak enfeksiyonları kulakta tahrişe neden olur ve köpek bu aşamada rahatsız olduğundan dolayı genellikle başını sallar bu da hematomun gelişimine ve bazen de yayılmasına neden olur.

Daha seyrek olarak, alerjik cilt hastalığı, bağışıklık sistemi bozuklukları veya kan pıhtılaşma defisitleri kulak hematomlarının nedeni olabilir.

Kulak hematomları tipik olarak fiziki muayene ile teşhis edilir.

Kulak Hematomları için birçok farklı tedavi mevcuttur. Hematom içindeki sıvı boşaltılabilir ancak hematom bu durumda tekrarlanabilir ve defalarca boşaltılması gerekebilir.

Birçok veteriner hekim hematom sıvısını anestezi altında boşaltmayı tercih etmektedir. Çoğu durumda kulakta mevcut olan diğer akıntıların kulak kapakçığı içerisinde birikmesini önlemek için bir drenaj yerleştirilir.

Köpeğinizde mevcut başka bir kulak hastalığı varsa, eş zamanlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekecektir.

Köpeklerde Kulak Hematomu Nasıl Önlenir? 

Kulak enfeksiyonlarının önlenmesi kulakta hematom oluşumunun önlenmesinde sıklıkla etkilidir. Kulak enfeksiyonları oluştuğunda, hematom oluşumunu önlemek için derhal tedavi edilmelidir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR