Köpeklerde Kürtaj Operasyonu Neden Yapılır?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarının hamileliğini önlemek için pek çok nedeni olabilir.

Bu ortak bir endişedir ve köpeğiniz istenmeyen hamilelik yaşadığında gebeliğini güvenli bir şekilde sonlandırma yöntemleri vardır. Köpeğinizin hamileliğini sona erdirmeyi düşünüyorsanız, öncelikle risk ve yan etki değerlendirmesi yapılabilmesi için bir tıp profesyonelinin tavsiye ve yardımını almanız gerekir.

Öte yandan, köpeklerin tıbbi nedenlerden dolayı spontan düşükler veya düşükler yaşayabileceğini de belirtmek önemlidir. Her iki durum da burada ele alınacaktır.

Kürtaj Sonrası Yaşanabilecekler

Köpeğiniz spontan bir kürtaj yaşarsa, fark edebileceğiniz en yaygın durum anormal vajinal kanamadır. Bazı durumlarda dışarı atılmış bir fetus da bulunabilir. Spontan düşüklerin en yaygın nedeni hormonal dengesizlikten kaynaklanan cenin ölümüdür.

Planlanan bir kürtaj durumunda, kanama en yaygın semptomdur. Köpeğinizi kürtaj operasyonundan sonra yakından izlemeniz ve olası yan etkilere karşı önlem almanız gerekir.

Bir ultrason makinesi bir köpeğin hamileliğini algılayabilir. Doppler tipi cihazlar, gebelik boyunca bir fetüsün kalp atışını duymak için de kullanılabilir.

İstenmeyen bir gebeliği önlemek veya olası bir gebeliği sona erdirmek için güvenli seçenekler arayan sahipler için dikkate alınması gereken birkaç tıbbi alternatif vardır. Köpeklerde gebeliğin kalıcı olarak önlenmesi için kısırlaştırma (ovariohistektomi) en iyi seçenektir.

Gebelik sonlardırmak için kullanılan en yaygın seçenekler ise aşağıdaki gibidir:

Enjekte Edilebilir Östrojenler : Etkili olabilmesi için, östrojen, doğru zamanda enjekte edilmelidir. Bununla birlikte göz önüne alınması gereken çeşitli potansiyel yan etkileri de vardır.

Oral Estrojenler:  Etkisiz oldukları ve hayvanlarda pyometra'ya neden olabileceği için bunlar tavsiye edilmez.

Prostaglandin F2 alfa : Bu yöntem bir sağlık uzmanı tarafından uygulandığında, evde beslenen hayvanların güvenli bir şekilde kürtajı için uygulanan doğal bir hormondur. Çoğu yan etki genellikle hafiftir. İlacın bilinen bazı yan etkileri arasında hırlama, titreme, mide bulantısı ve diyare bulunmaktadır. 

Deksametazon: Evcil hayvanlar için kürtaj başlatmak için uygun bir seçenektir. Enjeksiyonun ardından genellikle aşırı su içme ve idrara çıkma (poliüri) gibi yan etkileri vardır.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR