Köpeklerde Maya Enfeksiyonu - Kandidiyaz

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Candida, bir köpeğin ağzında, burnunda, kulaklarında, gastrointestinal ve genital bölgesinde bulunan, normal floranın bir parçasını oluşturan şeker sindiren bir mayadır. Vücudun normal bir parçası olsa da, bu maya türü fırsatçıdır ve bazen bağışıklığı gelişmemiş köpeklerin hasarlı dokularına istila eder. Kontrolsüz bırakıldığında, candida anormal seviyelerde, hızla büyüyebilir. Kandidiyaz, vücuttaki candidanın aşırı büyümesi durumunda ortaya çıkan tıbbi durumdur.

Bu tip mantar enfeksiyonu her yaştan ve ırktan bir köpeği etkileyebilir. Enfeksiyon, vücudun belirli bir bölümünde de (lokal) gerçekleşebilir veya tüm vücudu istila edebilir.

Köpeklerde Maya Enfeksiyonu Kandidiyaz Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 

Kandidiyaz hastalığının belirtileri enfeksiyonun nereden geldiğine bağlıdır. Kulak enfeksiyonu söz konusu olduğunda, ortak semptomlar arasında sürekli titreme ve kafayı pençe ile çizmek gösterilebilir. Candida ağız boşluğuna yerleşirse, genellikle akıntı anormal miktarda olacaktır. 

Köpeklerde Maya Enfeksiyonu Sebepleri Nelerdir?

Kandidiyazın nedenleri ve risk faktörleri çoktur. Travma geçirmiş deriye sahip olan köpeklerde, örneğin: Yanıklarla hasar görmüş cilt, ölü cilt varlığı ve iltihaplanmış doku (nekrotizan dermatit) sahibi köpeklerde hastalığın oluşma riski daha fazladır.

Kandidiyazın tedavisi, bağışıklık sistemini iyileştirmeyi ve güçlendirmeyi içerir. Diyabet durumunda, durumun komplikasyonlarını düzenlemek ve hiperadrenokortisizmi kontrol altına almak için akut bir müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Köpeğin içinde kalıcı kateter varsa, bunlar çıkarılmalıdır. Kandidiyazı tedavi etmek için tipik olarak kullanılan ilaçlar cilde veya etkilenen bölgeye uygulanır.

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR