Köpeklerde Mülkiyetin Önemi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Küçük dostunuzun kısa sürede temiz olmayı, acil bir ihtiyaç durumunda dışarıya çıkmayı veya siz olmadığınızda kendini tutmasını mı istiyorsunuz? O zaman geriye, yavru köpeğinizin annesinden ihtiyaçların yuvada giderilemeyeceğini öğrendiği döneme doğru yolculuk yapmanız gerekebilir.

Tam doğumdan sonra anne her yavrusunu var gücüyle yalar. Annenin dilinin kuyruğun altına geçişi idrar salgısını harekete geçirir ve hayvanın anında dışkısını bırakmasını sağlar.

İşte bu nedenden dolayıdır ki ilk çocukluk dönemlerinde yavrular meme emerken ve bütün beslenme annelerinden gelirken temiz kalırlar. Evinden uzaklaşır ve titizlikle birikimlerini gömer. Onun istediği olabilecek en hafif koku işaretini yaymaktır çünkü yavruları dış tehlikelere karşı korumaktadır. Bu kokuyla dış tehlikeyi uzaklaştırır.

Dolayısıyla küçükler idrar ve dışkının bulunmadığı bir ortamda hareket etmeye alışkındırlar. Bu temizlik soylarının yaşamasını sağlar.

Doğuştan Gelen Temizlik Alışkanlığı

Yavaş yavaş yavrular yetişkinlerin besinlerini yemeye başlar. O zaman anneleri pisliklerini daha fazla temizlemez.  Yavrular yürümesini bilirler, onun için anneleri onlara sertçe yeri kirletmelerini yasaklar. Dışkılama durumuna geçtiklerinde onları sırtlarının derisinden tutarak kapıya getirir. Böylece küçükler yuvasına saygı duymayı öğrenir.

Demek ki köpekler doğal haliyle temizdir. Ancak kaba davranışlarıyla insanoğlu bu güzel davranışı bozmaya girişir. Yetiştirdiği köpekleri kapalı alana kitler. Hayvanlar bu yüzden bu kuralı yıkmak zorunda kalırlar, bunun nedeni de çok basittir çünkü oradan çıkmalarına olanak yoktur.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR