Köpeklerde Neden Apse Oluşur?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Yüzey yaraları evcil hayvanlarda oldukça yaygındır, ancak bulaştırıldıklarında ve tedavi edilmediğinde sorun yaratabilirler.

Çoğu tahriş genellikle merhem ve kremlerle tedavi edilebilse de, bir tahriş kötüleşirse veya bakteriler deriyi istila ederse apse oluşabilir. Bir apse, hayvanın çeşitli yaralanmalara maruz kalması ve vücudunun bir bölümünde bulaştığı durumlarda da ortaya çıkabilir.

Apseler hem kediler de hem de köpeklerde görülebilen bir cilt enfeksiyonudur. En kısa zamanda önlem almak ve apselerin iyileşmesini sağlamak gerekir.

Köpeklerde Apse ve Enfeksiyonun Belirtileri Ne Şekilde Olur?

Pasteurella multocida cilt enfeksiyonlarına neden olan en yaygın bakteridir. Köpeklerde cilt tahrişinin bir diğer nedeni, genellikle topikal merhemlerle tedavi edilebilen Staphylococcus intermedius'tur. Bununla birlikte, eğer bu bakterilerden herhangi biri cilde yerleşirse enfeksiyon ciddi bir problem haline gelir. Yaranın tedavi edilmediği durumda vücutta bakteri istilasına tepki olarak acı verici bir apse oluşacaktır.

Apsenin ve enfeksiyonun türünü belirlemek için veteriner hekiminiz öncelikle test yapacaktır. Buna ek olarak, enfeksiyonun kan dolaşımına göç edip etmediğini görmek için standart bir kan testi yapacaktır Uygun bir teşhis yapıldıktan sonra da uygun tedavi planlarına geçilebilir. Tedavi reçetesi de yine bu doğrultuda olur.

Çoğu cilt problemi topik solüsyonlarla ve merhemlerle tedavi edilebilir, ancak bakteriler dokunun derinliklerine indiğinde veya kan bulaştırdığında alternatif tedavi seçenekleri göz önüne alınacaktır.

Köpeğinizde apse gözlemlediğiniz zaman veteriner hekime götürmeniz gerekir, böylece yara düzgün bir şekilde temizlenebilir, boşaltılıp yıkanabilir

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR