Köpeklerde Nokardiyoz Bakteri Enfeksiyonu

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Nocardiosis; solunum sistemi, kas-iskelet sistemi ve sinir sistemi gibi çeşitli vücut sistemlerini etkileyen nadir bir enfeksiyöz hastalıktır. Hem köpekler hem de kediler, topraktaki ölü ya da çürüyen maddeden beslenen enfeksiyöz saphrophytic organizmasına maruz kalabilirler. Tipik olarak açık yara yoluyla veya solunum yoluyla bu bakteriye maruz kalma gerçekleşir.

Köpeklerde Nokardiyoz Bakteriyel Enfeksiyonunu Belirtileri Nelerdir? 

Nokardiyoz semptomları enfeksiyon bölgesine bağlı olarak gelişir. Örneğin, enfeksiyon eğer akciğerleri çevreleyen zarları içeren plevralın vücut boşluğunda ortaya çıkarsa, semptomlar: zayıflama, ateş , Yavaş nefes alışverişi (dispnesi) şeklinde görülür.

Ciltte bir enfeksiyon var ise, semptomlar kendini kronik iyileşmeyen yaralara dönüşerek belli eder, tedavi edilmezse çok tehlikeli olabilir.

Enfeksiyon vücudun belli bir alanına lokalize değilse, belirtiler ateş, kilo kaybı ve uyuşuk davranış halleri olarak görülür.

Köpeklerde Nokardiyoz Bakteriyel Enfeksiyonunu Oluşturan Sebepler Nelerdir? 

Bulaşıcı organizma toprakta hali hazırda zaten bulunur. Ancak bu organizmalar fırsatçı organizmalar oldukları için açık yaraya sahip köpekleri seçerek vücuda yerleşir. Açık yara dışında solunum yoluyla da geçebilir.

Nocardia asteroides, köpekleri etkileyen en yaygın türden organizmalardır. Veteriner hekiminiz,  organizmayı tanımlamak için öncelikle köpeğinizin göğüs veya karnındaki hücreleri analiz edecektir. X-ışınları (röntgen), idrar analizi gibi tanı yöntemleri; mantar enfeksiyonları ve tümörler de dahil olmak üzere diğer potansiyel nedenleri ekarte etmek için yapılır.

Nocardiosis tedavisi, enfeksiyonun bulunduğu bölgeye ve sonraki belirtilere bağlıdır. Plevral efüzyon görülürse, hastaneye kaldırma gerekecektir. Sıvıların cerrahi drenajı gibi işlemler gerekebilir. Uzun vadede antibiyotik tedavisi en çok işe yarayan tedavi yöntemidir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR