Köpeklerde Obezite Nasıl Ortaya Çıkar?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Obezite yalnızca insan hayatını etkileyen bir sağlık problemi değildir. Kedi ve köpeklerde yaygınca karşılaşılan obezite çeşitli sebeplerle oluşur ve tedavi edilmezse ömür boyu obez olarak hayatına devam eder ve bu durum da başka sağlık problemlerini doğurabilir.

Obezite, sağlık için tehlike oluşturacak ölçüde kilolu olma durumudur.  Bu durum genel olarak fazla kalori alımının yanı sıra hareketsizlikle ortaya çıkar. Vücut metabolizmanın yakamayacağı kadar kalori tüketir ve hareketsiz kalırsa bir süre sonunda aşırı bir kilo alma durumu gerçekleşir. Bu yüzden egzersiz yapmayan, yürüyüşlere çıkmayan köpeklerde b obezite çok fazla görülmektedir.

Bir köpeğin obez olması kilolarından dolayı yavaş hareket ettiği veya sadece kilolu olduğu anlamına gelemez. Obezlik beraberinde kalp hastalıkları, solunum problemleri, diyabet, damar hastalıkları, yüksek kan basıncı gibi hayati sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Obezite Nasıl Belirlenir?

Köpeğinizin obez olup olmadığını anlamanız basit bir muayeneyle mümkündür. Öncelikle elinizi köpeğinizin göğüs kafesine koyun ve kaburgaları belirlemeye çalışın. İkinci bölge olarak bel kemiğini ve kısmını belirleyin. Eğer göğüs kafesini ve bel kısmını belirleyemiyorsanız yağdan ve kilodan dolayı belirleyemediğiniz anlamına gelir. Eğer bir de karnı dışa doğru sarkıksa muhtemelen köpeğiniz artık obez olmuştur.

El muayenesi sonrasında her hangi bir bölge için fazlalık söz konusu ise veteriner hekiminize danışmalı ve uygun bir beslenme ve diyet programı belirlemelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR