Köpeklerde Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Öksürük bizler için olduğu gibi sevimli dostumuz köpekler için de oldukça rahatsız edici bir sorundur. Ancak köpeklerde öksürük insanlardan farklı olarak bazı ölümcül hastalıklara da işaret edebilen bir semptomdur. Öksürüğe ne iyi gelir şurup var mı gibi sorular sorabilirsiniz. Dolayısıyla eğer köpeğiniz uzun süre öksürüyorsa yapmanız gereken kesinlikle bir veteriner hekime başvurmaktır.

Özellikle de yavru köpeklerde görülen öksürük ölümle sonuçlanabilir, bu nedenle öksüren köpeğinizi ciddiye almanız ve köpeklerde öksürüğün insanlardan çok daha ciddi bir sorun olduğu bilinci ile hareket ederek köpeğinizi veterinere götürmeniz şarttır.

Köpeklerde Öksürük Nedenleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere köpeklerde öksürük bazıları son derece ciddi olmak üzere farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bir semptomdur, bu nedenler şunlardır;

  • Alerji
  • İç parazitler
  • Boğaza kaçan yabancı cisimler ya da köpeklerin bu cisimleri yutması
  • Viral enfeksiyonlar (özellikle halk arasında barınak hastalığı ismi ile bilinen Kennel cough hastalığının en önemli belirtilerinden biri geçmeyen, ,inatçı öksürüktür)
  • Elbette köpeğin öksürmesinin altında bunlar dışında farklı nedenler de yatıyor olabilir; örneğin köpek üşütmüş ya da kalp kurdu sorunu yaşıyor olabilir.

Köpeklerde Öksürük Tedavisi

Köpeklerde öksürük tedavisi için öncelikle bu semptomun ortaya çıkmasına neden olan etkeni bulmak gerekir ve bunu yapabilecek tek kişi de tabi ki bir veteriner hekimdir. Köpeğinizi veterinere götürerek detaylı şekilde muayene olmasını sağlamanız tedavinin ilk adımıdır.

Hekim öksürüğün nedenini teşhis ettikten sonra bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik en uygun tedaviyi uygulayarak köpeğinizin sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR