Köpeklerde “Oturma”, ”Yatma”, “Bekleme” ve “Gelme” Eğitimi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek, zincirle yürüme alışkanlığını kazandıktan sonra ona “otur” komutu öğretilebilir. Bunun için köpeğin arka kısmına el ile hafifçe bastırılarak ve birkaç kez tekrarlanmak üzere, kısa ve güçlü bir ses tonu ile “otur” komutu verilir. Köpek bir süre sonra ondan ne istediğinizi anlayacaktır. Komutları köpeğiniz vermemelidir.

Bu eğitim özellikle araç trafiğinde ve trafik ışıklarında beklendiği sırada çok faydalı olacaktır. Köpek zamanla zincirin hafif öne doğru çekilmesi ile kalkacak ve siz hareketsiz durduğunuzda otur komutunu yerine getirirler. Artık köpeğin öğrenmesi gereken “bekle” komutunu yerine getirirler. Artık köpeğin öğrenmesi gereken “bekle” komutuna itaat etmektir.

“Bekle” Komutunu Köpeğiniz Küçük Yaşta İken Öğretin

Bu komutla köpek, belli bir yerde yatarak, sabırlı bir şekilde yanınıza gelmenizi veya komutunuzu beklemeyi öğrenecektir. Köpeğinizin yatması için ön ayaklarını hafifçe öne doğru uzatın ve yatar yatmaz da onu takdir ettiğinizi belli edin.

Bu eğitim özellikle onu yanınızda götüremeyeceğiniz kapalı mekanlarda yada kısa bir ziyaret sırasında yararlı olacaktır. Bu bekleme esnasında köpek zincirini çekiştirip yoldan geçenleri rahatsız etmeyecek, sabırlı bir şekilde yere uzanmış olarak sizi bekleyecektir.

Bekleme, köpek henüz küçük yaşta iken ve sık tekrarlanan çalışmalarla öğrenmelidir. Bu tür çalışmalar köpek için asla eziyet değildir. Çünkü köpek sürekli olarak meşgul olmak ister. Bu kadar çok şey öğrenirse ve kendisi ile ne kadar çok ilgilenirse bundan o kadar çok mutluluk duyar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR