Köpeklerde Panik Atak

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Panik atak  rahatsızlığı insanlarda olduğu kadar küçük dostlarımızın da psikolojilerini olumsuz yönde etkileyen olayların sonucu olarak karşımıza çıkabilir. Geçmişte yaşanan travmalar panik atak durumunun belirmesinde rol oynar.

Travmalar ise çeşitli sebeplerden dolayı köpeklerin yavruyken başına gelen kötü olayların kalıcı izi olarak adlandırılır. Bu izler kendini nefes alamama nöbetleri ve panik halleri olarak belli eder. Köpek barınaklarında, terk edilmiş köpeklerde sıklıkla görülebilen panik atak, bir çok güçlü ve ihtişamlı ırkın insan eliyle ne hale geldiğini bize açıkça gösterir.

Panik Atak Kaynağı Nasıl Tespit Edilir?

Geçmişini bilmediğimiz köpeklerde korkunun ve paniğin kaynağını belirlemek oldukça güç olacaktır. Bilgi sahibi olmak için eğer ona bir şans verdiyseniz ve ona yardım etmek istiyorsanız zorlu bir yol sizi bekliyor olacak. İnsan eliyle bozduğumuz hayvanlarımızın mutluluklarını geri kazandırmak ise zaten her hayvan severin görevidir.

Korkunun kaynağını belirlemek için öncelikle acele etmeyin. Korkulan her ne ise sabırla gözlemleyin ve ilk seferde korkunun kaynağını bulacağınızı sanmayın. Bu süreç içerisinde ona destek olacak ve bu süreç içerisinde onu sakinleştirmek için sevginizi ve ödül yiyeceklerinizi de ihmal etmeyi unutmayın.

Panik atak krizlerini belirli sesler, nesneler, ortamlar ya da olgular oluşturur. Korkunun kaynağını tespit ettiğiniz noktada kademeli olarak onu o duruma alıştırmalı ve korkulacak bir şey olmadığını göstermeye çalışmalınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR