Köpeklerde Pannikülit Yağlı Katman Deri Altı Nodülü

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

"Pannikülit" terimi, subkutanöz yağ dokusunda bir iltihap anlamına gelmektedir. Yani, köpek derisinin hemen altındaki yağ tabakası iltihaplanır. Nadir olmasına rağmen, gövde bölgesinde tek bir nodül veya birden fazla nodül olarak etkiler.

Herhangi bir yaş, cinsiyet veya ırktan köpekler pannikülitten etkilenebilir. Bununla birlikte, dakhubdlar, collieler ve minyatür poodlelar daha fazla risk altındadır.

Köpeklerde Pannikülit Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Çoğu köpeğin gövde üzerinde birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişen nodül lezyonları görülebilir. Ya sert ya da yumuşak nodül, tamamen büyüyene kadar cildin altında serbestçe hareket edebilir.

Bazı durumlarda, sarı-kahverengi, kanlı akıntı, nodülden atılır; bu durumda dış cilt kırmızı, kahverengi veya sarı renkte olabilir. Nödülün patlayarak dışarı çıkan akıntılardan sonra, hemen sonra nodül alanı son derece hassas olabilir. Ülser iyileştikten sonra, deride yara izi veya bir tabaka meydana gelebilir.

Birden fazla lezyona sahip olan köpekler iştah kaybı (anoreksiya), letarji ve depresyon gibi sistemik bulguları da gösterebilir.

Pannikülit, aşağıdakileri de içeren çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

  • Travma
  • Enfeksiyonlar (bakteri, mantar vs.)
  • İmmün aracılı hastalıklar (lupus panniculitis, eritema nodosum)
  • Deri altı enjeksiyonlarI (kortikosteroidler, aşılar)
  • Neoplastik hastalıklar (çok merkezli mast hücresi tümörleri, kutanöz lenfosarkom)

Veteriner hekiminize, belirtilerin başlangıcını ve doğasını içeren köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir.

Ardından, biyokimya profilinin yanı sıra tam bir fizik muayenesi yapacaktır. Bununla birlikte, cildin altında bulunan  nodülün varlığı dışında çoğu köpek diğer komplikasyonları göstermez.

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR