Köpeklerde Paraziter Enfeksiyon Nedeniyle Beyin Enflamasyonu

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Beyin iltihabı, ensefalit olarak da bilinir ve çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Örneğin, parazitler köpeklerin merkezi sinir sistemine (MSS) göç edebilir. Kan yoluyla ya da orta kulak, burun boşlukları ve kribriform plakası (kafatasının bir parçası) dahil komşu dokular yoluyla giriş yaparak yayılabilir.

Belirtiler ve Türler Nelerdir?

Bu tip ensefalit ile ilişkili semptomlar, etkilenen bölüme bağlı olarak değişecektir. Örneğin, cuterebriazis, temmuz ve ekim ayları arasında ortaya çıkar ve bununla birlikte yerleştikleri köpeklerde aniden davranış değişiklikleri, nöbetler ve görme sorunları yaşanır. Ortak bir sıçan paraziti olan Angiostrongylus cantonensis ise yavru köpeklerde lumbosakral sendromuna neden olabilir. Bu da arka bacak, kuyruk ve mesanenin paralizisine veya felcine yol açar. Buna ek olarak, parazit enfeksiyonları genellikle asimetriktir yani bulunduğu bölgenin bir tarafını etkiler.

Bir köpeğin bu tip ensefaliti edinmesinde en yaygın sebep ise, daha önceden kafeste barınan enfekte bir hayvandan dolayı ortaya çıkmasıdır. Bu aşamada kafeslerin, kümeslerin, barınakların temizliği ve hijyeni bu tür enfeksiyonların yaşanmaması ve yayılmaması için çok önemlidir.

Veteriner hekiminize, belirtilerin başlangıcını ve doğasını içeren, köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. Ardından, biyokimya profili, ürnazis, tam kan sayımı (CBC) testleri ile birlikte tam bir fizik muayenesi yapılır. Parazitler diğer organlara da göç etmedikçe, durum kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR