Köpeklerde Pyoderma Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde en fazla rastlanan hastalıklar arasında pyoderma hastalığı da yer almaktadır. Deri hastalığında ortaya çıkmakta olan bakteriyel follikülitist bu hastalığın da sebepleri arasındadır. Pek çok bakterinin yol açtığı bu hastalık bakterilere bağlı bir hastalıktır.

Köpeklerin deri yüzeyinde bakteri bulunduğu bilinen bir gerçektir. Bütün canlılarda olduğu gibi köpeklerin de derilerinde bakteriler yer almaktadır. Sağlıklı bir hayvanın derisi üzerinde yaşayan bu bakteriler bir enfeksiyona veya hastalığa sebep olmazlar. Ancak birtakım sebeplerden dolayı derinin bütünlüğü veya florası bozuluyor ise enfeksiyonlar yani pyoderma hastalığı meydana gelmektedir.

Pyoderma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalık hayvanların türüne, yaşına ve hastalığın durumuna göre farklı belirtiler gösterir. Genellikle deri üzerinde pek çok farklı belirtiye rastlanabilir. Deride kokulu ve akıntılı durumlar meydana gelmesi, kızarıklık, tüy dökülmesi, kabuklanmalar ve papüller görülmeye başlanır.

İlerlemiş olan pyoderma hastalıklarında ise daha şiddetli belirtiler gözükür. Hemorajik bullalar ve furunkulozis gibi lezyonlar hastalığa eşlik etmeye başlar.

Pyodermalar sekonder olarak çıkarlar. Bu sebepten dolayı primer nedene bağlı olan belirtiler ortaya çıkabilir. Primer nedenler ise yukarıda yazılan nedenler ile hemen hemen aynıdır.

Bu hastalığın tedavisi için antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca veterineri zamanında ziyaret etmeniz de büyük bir önem taşımaktadır. Antibiyotik ilaçlar ile birlikte tedaviyi destekleyici farklı ilaçların da veteriner kontrolünde kullanılması bu süreci hızlandıracaktır.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR