Köpeklerde Safra Kesesi Kanseri

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Safra kanalı karsinomaları agresif bir kanser çeşididir ve enfeksiyondan etkilenen hayvanların yüzde 67 ila 88'inde görülür. Cerrahi yöntemlerle tamamen çıkarılamazlar.

Karsinomunda enfeksiyon yayılma riski olduğundan diyafram, bağırsaklar, pankreas, dalak, böbrekler, mesane ve kemik gibi diğer bölgesel lenf düğümlerine de yayılabilir.  Bu kanser türü, özellikle kötü huylu bir kanser türü olarak sınıflandırılır, bu nedenle bu hastalığa sahip hayvanlar genellikle tedaviye olumlu cevap vermezler.

Safra kanalı karsinoması, köpekleri etkilediği bilinen en yaygın karaciğer kanseri türüdür.

Köpeklerde Safra Kesesi Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Genellikle, safra kanalı kanseri olan köpekler yuvarlak veya şişmiş bir karına sahip olur; bu da karında genişleyen bir karaciğer veya sıvıdan kaynaklanıyor olabilir. Hastalıkla ilişkili diğer yaygın semptomlar ise şunları içerir: İştahsızlık, enerji eksikliği, aşırı idrara çıkma ve su içme ihtiyacı, kusma, sarı renkte gözler.

Köpeklerde Safra Kesesi Kanserinin Teşhisi

Veteriner hekiminiz, belirtilerin geçmişini ve bu duruma yol açabilecek olası olayları (toksinlere maruz kalma gibi) dikkate alarak köpeğiniz üzerinde kapsamlı bir muayene yapacaktır. İlk muayeneyi takiben, veteriner hekiminiz kimyasal kan profili, tam kan sayımı, idrar tahlili ve bir elektrolit tablosu isteyecektir. Köpeğinizin kanının düzgün şekilde pıhtılaşıp pıhtılaşmadığını test etmek için bir pıhtılaşma profili de isteyebilir.

Veteriner hekiminiz eğer kanserden şüpheleniyorsa bunu onaylamak için bir karaciğer biyopsisi yapması gerekecektir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR