Köpeklerde Safra Taşı Neden Oluşur?

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Kolelitiazis, safra kesesinde taşların oluşumundan kaynaklanan tıbbi bir durumdur. Safra taşları genellikle kalsiyum veya diğer salgılanan maddelerden oluşur. Safra taşları köpeklerde olulabilir, ancak köpeklerde safra oluşumu, insanlarda düşük olan kolesterol doygunluğundan farklıdır.

Aslında, köpeklerde insanlarda olduğundan daha düşük kolestrol ve kalsiyum taşı bileşimi bulunur. Bazı köpek ırkları safra taşlarına daha yatkın olabilir. Bu durumun açıklığa kavuşması için köpek cinslerini araştırabilir ya da veteriner hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Safra kanallarındaki taşlar veya safra kesesi taşları bir röntgen filminde görülebilir. Ancak röntgen her zaman ayırıcı tanı oluşturmaz, bazı durumlarda safra taşları röntgen görüntüleriyle belirlenemeyebilir. Ciddi belirtiler ve ağrılar olmadıkça, safra taşları için ameliyat gerekmez.

Safra taşlarının vücutta oluşması problemi köpekleri etkilediği gibi kedileri de etkileyebilmektedir.

Safra kesesi taşlarının açık belirtileri yoktur. Bununla birlikte, safra taşlarına ek olarak bir enfeksiyon varsa, köpeğinizde kusma, karın ağrısı, ateş ve sarılık görülebilir.

Köpeklerde Safra Taşı Oluşumu Sebepleri Nelerdir?

Safra taşları için düşünülmesi gereken çeşitli nedenler vardır. Safra kesesinin bir kısmının arızalanması veya hasar görmesi, safra akışını kesebilir veya safra çamurlaşıyor olabilir; Safra pigment, kalsiyum veya kolesterol ile aşırı doymuş olabilir; Taş oluşumu inflamasyon, enfeksiyon, tümör veya hücrelerin dökülmesine neden olabilir; Ya da taşlar safra kesesinin iltihaplanmasına ve bakterilerin istilasına izin verebilir.

Düşük protein seviyeleri, safra kesesinde taş oluşmasına neden olabilir.

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR