Köpeklerde Şişkinlik Problemi

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bir köpeğin midesi gazla dolduğunda şişer ve midenin genişlemesi diyaframa baskı yapar, bu da köpeklerin nefes almasını zorlaştırır. Midenin bükülmesi ise korkunç bir şoka sürekler ve hızlı bir ölüme gerçekleşebilir. Bu nedenle şişkinlik her zaman acil bir acil durum olarak değerlendirilmelidir.

Herhangi bir yaşta, cinsiyette veya ırktaki köpeklerde şişkinlik problemi görülebilir. Bununla birlikte, Danular veya Büyük Seterler gibi geniş göğüslü büyük ırkların bu tür şişkinlik problemleriyle karşılaşma riski daha yüksektir. Bazı durumlarda, köpek yemekten hemen sonra egzersiz yaparsa şişkinlik görülebilir. Şişkinliğin en bariz belirtisi tabi ki genişlemiş bir karındir. Ayrıca, sıkıntılı bir şekilde gerçekleşen solunum, kusma, zayıf nabız da gözlemlenen belirtiler arasındadır.

Şişkinliği oluşturan asıl sebep hala bilinmese de, şişkinliği oluşturan koşullar aşırı yeme ve aşırı içme ile artar. Bir köpeğin yemekten hemen sonra egzersiz yapmasına veya dolaşmasına izin vermek de şişkinlik sorunlarına  neden olabilir.

Şişkinlik Durumunda Gecikmeden Veteriner Hekime Başvurun

Kliniğe götürdüğünüz köpeğiniz orada stabilize edilecek ve büyük olasılıkla gastrik dekompresyona maruz kalacaktır. Şartlara bağlı olarak hastaneye giderken yolda köpeğiniz için şok tedavisi yapmanız gerekebilir.

Köpeğe normal büyüklükte, sindirebileceği ölçüde yemek sağlamak ve bir öğünden sonra sindirimini rahatça yapmasına izin vermek, hareket etmesini engellemek bir çok şişkinlik probleminin oluşması riskini en aza indirir.

Bazı veteriner hekimler, şişkinlikle daha sık karşılaşılan ırklarda midenin kayması veya bükülmesini önlemek için vücudun duvarına gastropeksi cerrahi prosedürünü önermektedir.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR