Köpeklerde Şişkinlik veya Mide Genleşmesi (Gastrik Dilatasyon Volvulus Sendromu)

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde gastrik dilatasyon volvulus sendromu (GDV) gastrik burulma veya şişme olarak bilinir. Genellikle iri ve derin göğse sahip ırklarda görülür ve belirgin derecede karında şişkinlik gözlemlenir. Midenin gaz ile şişmesiyle birlikte rotasyonu da değişebilir. Acilen müdahaleye ihtiyaç duyulan GDV sendromu tedavi edilmezse son derece ölümcüldür.

Bu sendrom yalnızca köpeklerde değil, kedilerde de görülebilmektedir. Küçük ırk köpekler içinde ise Scottish Terrier, Poodle ve Daschshund’larda görülme riski fazladır.

Köpeklerde Gastrik Dilatasyon Volvulus Sendromu Belirtileri Nelerdir?

GDV belirtileri endişeli davranış, depresyon, karın ağrısı ve şişme, aşırı salya akıtma ve kusma içerir. Ayrıca fizik muayenesinde, son derece hızlı kalp atışı(taşikardi olarak bilinir), zor nefes alıp verme (nefes darlığı olarak bilinir), zayıf nabız ve soluk renkte diş etleri gözlemlenir.

Köpeklerde GDV’yi Oluşturan Durumlar Nelerdir?

GDV'nin kesin sebepleri bilinmemektedir. Genetik, anatomi ve çevre dahil olmak üzere çeşitli faktörler sorumlu tutulabilir. Örneğin, akrabalarında GDV geçmişi olan köpeklerin daha yüksek risk altında olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, büyük ve dev köpeklerde görülme riski daha yüksektir. GDV, yavrularda da görülebilse de genel olarak yaşlı köpeklerde rastlanır.

GDV’nin gelişimine katkıda bulunduğu düşünülen faktörlerden bazıları ise: aşırı miktarda yiyecek veya su alınması, gastrointestinal sistemin boşaltılmasının ertelenmesi ve yemek yedikten sonra yiyecek sindirilmeden köpeğin aktiviteye girişmesi gibi sebeplerdir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR