Köpeklerde Sistemik Vaskülit

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Sistemik vaskülit, damarların bir iltihabıdır; bu da, genellikle kalbin iç yüzeylerini, lenf damarlarını ve kan damarlarının iç yüzeyini kaplayan endotel hücre tabakası hasarının bir sonucudur.

Vücudun diğer bölgelerinden endotel hücresi tabakasına ulaşan enfeksiyon buna sebep olabilir. Örneğin bakteriler, virüsler, toksinler, parazitler veya bağışıklık sisteminin yan ürünleri, endotel tabakasında birikebilir ve vücudun birden fazla bölgesinde iltihap tepkisine neden olabilir.

Hastalığın Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

Semptomlar, karaciğer, böbrekler veya beyin gibi organların hangisine karıştığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En sık görülen belirtiler ise: Deri ülseri, kanama, şişme, letarji, ateş, ağrı, kilo kaybı ve göz içi iltihaplanmalar.

Hastalığa Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Sistemik vaskülit doğrudan doğruya bakteriyel, viral veya parazitler dahil enfeksiyonlarla ilişkili olabilir. Böbrek hastalığı, kötü uyuşturucu etkileşimi, yiyeceklere karşı alerjiler, eklem hastalıkları bu hastalığın oluşmasında temel oluşturur.

Hastalığın Teşhisi

Doktorunuz, tam kan sayımı, biyokimya profili, elektrolitler ve idrar tahlilini içeren standart sıvı analizleri ile başlayacaktır. Laboratuvar testlerinin sonuçlarında ortaya çıkan herhangi bir anormallik, bu hastalığa bağlı ise öncelikli olarak bu durum değerlendirilir.

Gıda veya uyuşturucu alerjisinden şüpheleniliyorsa, ilk öneri her zaman şüpheli gıda veya ilacın kullanımını durdurmak ve yanıtı değerlendirmektir. Durum buysa eğer, veteriner hekiminiz nedenini belirlerken köpek için uygun diyet konusunda tavsiyelerde bulunur. Kesinlikle diyet değişimini kendi bilgileriniz doğrultusunda yapmamalı, profesyonel yardım almalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR