Köpeklerde Solunum Yolu Rahatsızlıkları ve Astım

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Astım, solunum yolları rahatsızlıkları ve bronşitin bir parçasıdır. Zayıf bünyeli, bağışıklık kazanmamış, henüz küçük olan köpeklerde sıklıkla görülür. Genelde tedavi edilmeyen bronşit gibi nedenlerden kaynaklanır.

Köpeklerde Astım Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalıktaki belirtiler, akut ve ya kronik olmasına durumuna göre değişir. Akut durumda ağır üşütmelerle meydana gelir ve üşüme, bitkinlik, yorgunluk, iştahsızlık ve ateşle kendini gösterir. Kısa süre sonra öksürük başlar ve bu öksürük başlangıçta kısa, kuru, ağrı verici, sert olup, daha sonraki aşamada gevşemiş, nemlidir. Bunu solunum borusuna basarak ve hatta göğüs kafesine bastırarak (hemen omzun arkasından) tespit etmek mümkündür.

Solunum sıklaşır ve hastalığın ağırlaşmasıyla da, zorlanmaya neden olur. Kulağınızı köpeğin göğsüne dayadığınızda, gürültülü bir soluma duyarsınız. Hastalık halinde soluk alırken ve verirken sert gürültülü ses duyulur. İlerki aşamalarda öksürük gevşediğinde, hırıltı da işitilir. Yetişkin köpeklerde 8-14 gün içinde geçer ancak yavru ve zayıf bünyeli köpeklerde ise bu süreyi aşabilir ve zatürreeye dönüşebilir.

Kronik şekli ise, akut haldeyken tedavi edilmezse meydana gelir. Veya hemen başlangıçta kronik olarak gelişir.

Köpeklerde Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut halde ise veteriner antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Bu sayede hastalık kısa sürede geçecektir. Kronikleşmiş ise tedavinin neticesi pek alınamayacaktır. Bu yüzden de daha ilk belirtisinde, hastalık henüz akut durumdayken veterinere gitmekte fayda vardır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR