Köpeklerde Tasma Seçimi Nasıl Yapılmalı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Fizyolojik açıdan olduğu kadar köpeklerin psikolojileri açısından da tasmalar büyük bir öneme sahiptir. Köpeklere tasma seçerken mutlaka onların ırkına ve yaşlarına uygun olan tasmalar seçilmelidir. Bu konuda pek çok farklı görüş olmasına rağmen en temel görüş tasmanın köpeği asla rahatsız etmemesi olmalıdır.

Boynunda tasma ile yürüşe çıkartılan köpekler sahipleri tarafından sürekli olarak çekiştirildikleri zaman kemik ve eklem sorunları zaman içerisinde ortaya çıkabilir. Köpek sahipleri tasmanın boyutlarına uygun hareket ederek köpeklerine zarar vermediklerini düşünürler. Ancak tasma boyutarı esnek ve geniş olsa bile köpeklerin boyunlarına zarar verebilmektedir.

Av ve çoban köpeği gibi köpekler söz konusu olduğu zaman tasmalara GPS cihazlarının yerleştirilmesi köpeğin vahşi yaşamda da saldırılardan korunabilmesini sağlar.

Köpekler için Çivili Tasmalar Zararlı mı?

Bir köpeği çekerek yürümek ve boyun tasması kullanmak uzun vadede köpeğinizde fizyolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Aşırı hareketli olan köpeklerde bu sebeplerden dolayı boyun tasması kullanılmamalıdır.

Baş ve omuriliğe baskı yapan bu tasmaların yerine kuvveti vücudun tamamına eşit olarak yaymakta olan tasmaların kullanılması daha doğru olacaktır. Sinir sistemine baskı uygulanması aynı zamanda baş kısmına giden kanın baskılanmasına da sebep olabilmektedir.

Çivili tasmalar ise ülkemizde eğitim tasması adı ile anılmaktadır ve çoğu pet shopta bu tür tasmalar satılabilmektedir. Fakat bu tasmaların köpeklerin üzerinde oluşturduğu psikolojik baskı sebebiyle batılı çoğu ülkede satışına yasak getirilmiştir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR