Köpeklerde Temizlik ve Banyo Nasıl Yapılmalı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin ter bezlerinin olmaması vücutlarından gelen kötü kokuların genellikle patilerinden gelmesine yol açar. Ter kaynaklı bir kötü kokma durumu köpeklerde mümkün değildir. Kirlenmeye bağlı olarak kötü kokular yaymaya başlayan köpeklerin belirli aralıklar ile yıkanması gerekebilir.

Ancak köpeklerin çok sık yıkanması pH değerlerinin değişmesine yol açabilir. Bu yüzden mantar ve uyuz gibi belli başlı problemler köpeklerinizde meydana gelebilir. Köpeğinizi çok sık yıkamak yerine düzenli bir şekilde belirli aralıklar ile yıkamak daha sağlıklı olacaktır. Bu yıkama süresi için uzmanlar tarafından önerilen süre ayda 1 defadır.

Hangi Bölgelere Su Kaçmaması Gerekiyor

Ayda 1 defa yıkayabileceğiniz köpeklerinizi yıkarken suyun aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmasından uzak durmalısınız. Yıkama sırasında suyun sıcaklık derecesi her zaman ılık olmalıdır. Ayrıca yıkamada kullanacağınız şampuanların köpekler için özel üretilmiş şampuanlar olmasına özen göstermelisiniz. İnsanlar için üretilen şampuanlar köpeğinizin deri problemleri yaşamasına sebep olabilir.

Yıkama esnasında köpeğin kulak kısımlarına su kaçırmamaya özen göstermelisiniz. Bu yüzden yıkama öncesinde köpeğinizin kulaklarını ufak pamuklar ile kapatmayı deneyebilirsiniz. Kulaklar dışında aynı zamanda burun, ağız ve göz gibi bölgelere de dikkat edilmesi gereklidir.

Yıkama işlemini tamamladıktan sonra köpeğinizi bir kenarda düzgün bir şekilde kurutmanız gerekmektedir. Köpeğinizi banyo sonrasında asla ıslak bir şekilde bırakmamalısınız. Banyo sonrası ıslak bırakılan köpeğiniz kısa sürede hastalanarak çeşitli sağlık problemleri yaşamaya başlayabilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR