Köpeklerde Üzüm Zehirlenmesi

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Üzümler ve kuru üzüm, zararsız görünebilir, ancak köpekler için oldukça zararlı bir etkisi vardır. Az miktar bile olsa üzüm ya da kuru üzümün tüketimi köpeklerde ölümle sonuçlanabilir. Tüm üzüm çeşitleri köpeklerde toksik etki yaratır ve bu toksik etkiden etkilenmeyen köpek ırkı yoktur.

Üzüm zehirlenmesi her ırkta, yaşta ve cinsiyette görülebilir. Üzüm zehirlenmesinin en ciddi komplikasyonları, idrar üretim eksikliği (anüri) ile akut (ani) böbrek yetmezliğidir. Kusma ve ishal, zehirlenen köpekte ilk birkaç saat içinde sıklıkla görülür ve 24 saat içinde kusmuğun içinde üzüm parçaları bulgusuna rastlanabilir. Diğer yaygın semptomlar ise karın ağrısı, dehidrasyon (su kaybı) ve zayıflıktır.

Zehirli tepkimeye neden olan madde kesin olarak bilinmemekle birlikte, bazı köpekler için az miktarda üzüm veya kuru üzümün bile ölümcül zehirli olduğu kanıtlanmıştır.

Üzüm Yiyen Bir Köpek Zehirlenme Belirtileri Gösterdiğinde Ne Yapılmalıdır?

Bu, acil tedavi gerektiren bir durumdur. Köpeğinizin üzüm veya kuru üzüm yediğini düşünüyorsanız, meyvenin içindeki toksinlerin emilmesinden önce, en kısa sürede köpeğinizi kusturmaya başlamanız gerekecektir.

Bununla birlikte eğer köpeğiniz bilinçsiz ise, nefes almakta sorun yaşıyorsa ya da şok belirtileri gösteriyorsa, kusturmaya çalışmayın. İlk müdahalenizi yaptıktan sonra derhal veteriner hekiminizi arayın.

Oral yoldan alınan kömür, zehirli maddenin emilimini önlemek için yararlıdır. Veteriner hekiminiz, genellikle bu preparatı kusma sona erdikten sonra veya sindirim zaten gerçekleşmiş haldeyken uygulayacaktır. Bazı köpekler daha hassas yapıya sahip olduklarından dolayı mide yıkama ve uzun süreli sıvı terapisi gibi daha yoğun bakıma ihtiyaç duyabilirler.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR