Köpeklerde Yalancı Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Yapılır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde yalancı gebelik, gebe olmayan köpeklerde içgüdüsel olarak annelik davranışlarının ortaya çıkmasıdır. Prolaktin hormonunun konsantrasyon artışı ve progesteron hormonu konsantrasyonunun azalmasının sebebi ise metaöstrus dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Yalancı gebelik döneminde fiziksel ve psikolojik olarak pek çok farklı belirti ortaya çıkabilir. Ayrıca vücut üzerinde ufak anatomik ve histolojik değişimler de meydana gelebilir. Köpeğinizin yalancı gebelik yaşadığını anlayabilmek için onu yakından izlemeniz gerekebilir.

Köpeklerde yalancı gebelik belirtileri arasında ilk sırada köpeğinizin her zamankinden daha sakin ve sessiz ortamlarda yer almayı tercih etmesi bulunur. Genel bir durgunluk hali içerisinde olan köpeklerde aynı zamanda hızlı bir kilo kaybı da gözlemlenebilir.

Yalancı Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme bölgesinde gözle görülür bir biçimde şişme meydana gelen köpeklerde bazı zamanlarda süt de gelebilmektedir. Karın bölgesi şişmeye başlayan köpekler yalancı gebelik yaşadıkları zaman çevrelerinde yer alan peluş oyuncaklara da annelik yapmayı denemek gibi tuhaf davranışlar sergileyebilirler.

Laboratuvar belirtileri olarak progesteron seviyelerinde düşüş ve prolaktin seviyelerinde ise gözle görülür bir artış söz konusudur. Köpekler bu dönemlerinde sahiplerine tuhaf davranışlar sergileyebilirler. Köpek sahipleri bu durumu çoğu zaman normal bir gebelik ile karıştırabilirler.

Yalancı gebelik genellikle herhangi bir müdahale gerekmeden kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Ancak memelerde süt salgısının artırıcı uyarılarının yapılmaması gereklidir. Ayrıca normal gebelik ile yalancı gebeliğin karıştırılmaması ve köpeklerin normal gebeliklerine yönelik tedavilerin erken teşhis edilerek yapılması gerekebilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR