Köpeklerde Yutulan Nesneler

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Özellikle yavru köpekler nesneleri çiğnemeyi severler ve neredeyse her şeyi yutacak özellikte olurlar. Bazı nesneler sindirilebilecek kadar küçük olsa da, bazı nesneler ağzında, boğazında, yemek borusunda, midede veya bağırsaklarda sıkışabilir.

Solunumu etkileyen herhangi bir ani boğulma tehlikesi acilen halledilmelidir. Bağırsak veya sindirim rahatsızlığı belirtileri (genellikle kusma ve muhtemelen ishal şeklinde) ise ayrıca soruşturulmayı gerektirir. Köpeğinizin oyuncaklarını gözden geçirerek bu durumu teyit etmeli ve veteriner hekiminize bu doğrultuda bilgi vermelisiniz.

Meyve çekirdekleri, kemik, kayalar, küçük oyuncaklar ve diğer nesneler sıklıkla meraklı yavruların ve çiğnemeyi seven ırklar tarafından yutulur. (Labrador retriever, doberman, vb.).

  • Köpeğin ağzını çevrede bulunan yabancı cisimlere karşı kontrol edin ve gerekirse sedasyon yöntemi ile boğazına takılan nesneyi dikkatlice çıkartın.
  • Köpeğin ağzından ip, veya başka bir kablo biçimim görüyorsanız, asla çekmeyin veya kesmeyin. Aksi takdirde, boğazda veya yemek borusunda hasar meydana gelebilir.
  • Yukarıdaki durumlarda, köpek bir veteriner hekime mümkün olan en kısa sürede götürülmelidir.

Eğer köpeğinizin ne yediğinden emin değilseniz  veteriner hekiminiz röntgene başvuracaktır. Bunun yanı sıra baryum çalışmaları, ultrasonlar ve BT taramaları, ameliyatın nesneyi çıkartmak için gerekli olup olmayacağını belirlemek için kullanılabilir.

Yanlışlıkla yutulan nesneler sonucunda bir çok değişik operasyon yapılabilir. Bağırsaklarda kalan bir nesne için bağırsak ameliyatı gerekebilirken, boğazda kalan nesne için daha farklı bir yol izlenir.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR