Köpeklerdeki Üç Temel Güdü Nedir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Sevgili dostunuzun manevi güdüleri yoktur. O ne metafizik bir tanrıya ne de sadaka ve özgecilik gibi cömert düşüncelere inanır ve varlıklarının iyiliğine hiç güvenmez. O sadece üç ana dürtü ile hareket eder.

Köpeklerdeki 3 Temel Güdü

  • Cinsel dürtü (üreme için),
  • Hayatta kalma dürtüsü (besin arama ve savunma için)
  • Sürü içgüdüsü

Köpek sahibi için ilk iki dürtüye hakim olmak zordur. Her zaman dönmek istemeyen köpeği çekmek için ne yazık ki yapacak pek fazla bir şey yoktur. Dişi köpekler ise ancak kızıştıkları zamanlarda bu tür oyunlara ilgi duyarlar. 

Köpeğinizin cinsel dürtülerinin etkisi altında kalmayacağını veya her an ölüm korkusu ile karşılaşmayacağını kabul edelim. O zaman hep faal kalan gerideki üçüncü dürtüye geçebilirsiniz: İyi belirlenmiş hiyerarşik kadroda sürü halinde yaşama gereği gibi.

Köpekle Aranızdaki Hiyerarşinin Sağlanması

Köpeğin en belirgin  özelliği hiç vazgeçmediği sosyal merdivenin en tepesine çıkma isteğidir. Eğer bir adam olsaydı, herhalde hırslı biri olurdu. Özellikle söz dinleyen bir kişiliğe sahil değil ise veya en başlarda hiçbir zaman insanların önüne geçmemesi gerektiğini kendisine açıkça anlatmadıysanız, köpeğiniz bütün yaşantısı boyunca, içerisinde yaşadığı sürünün başı olmak isteyecektir, yani insanlardan oluşan sizin ailenizin.

Doğa yoksunluğa karşı duyduğu korku sayesinde var olmaya devam ediyor. Eğer onun yanlış anlayacağı bir şefkat ve uysallıkla köpeğinizin kazanmasına üste çıkmasına izin verirseniz bütün olacakları da göze almalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR