Köpeklerdeki Yanık Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yanıklar 3 nedenden ötürü oluşur. Sıcak sıvı teması ile oluşan yanıklar, kimyasal madde yanıkları ve elektrik akımı yanıklarıdır. Yanmanın nedenini çabucak tespit etmek,  uygun ve hızlı tedavi yöntemi için gereklidir ve hayati önem taşır.

Her türlü yanıkla ilgili birincil kural asla yanığa merhem, krem ve yağlı herhangi bir madde sürmeyiniz. Bu uygulama yanık için hiçbir fayda sağlamaz aksine köpeğinizin canı daha fazla yanar.

  1. Sıcak sıvılardan oluşan yanıklar:

 

Köpeğinizi sakinleştirin ve yanmış alanı en kısa sürede soğutun. Banyo ya da bir duş ile soğuk su akışı sağlayabileceğiniz yöntem ile bunu yapabilirsiniz. Alanı ne kadar hızlı soğutursanız hasar o kadar az olacaktır.

Alan suyla yıkandıktan sonra yirmi dakikalık bir süre soğuk kompres uygulayın (dondurulmuş sebze torbası gibi bir şey kullanarak) Daha sonra alanı yapışkan olmayan bir sargı ile kapatın. Daha sonraki tedaviler için veterinerinize danışın.

  1. Kimyasal yanıklar

 

Etkilenen alanı, kimyasalları yaymadığınızdan ve diğer alanları yakmadığınızdan emin olarak 20 dakika boyunca soğuk su ile yıkayın. Hafif bir şampuan, deterjan kullanabilirsiniz.

  1. Elektrik yanıkları

Şok belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Yanmış bölgeye temiz, kuru bir sargı uygulayın. Pamuk gibi gevşek lifli maddeler kullanmaktan kaçının (iplikler yaraya yapışır ve daha fazla sorun yaratır.)

Yanık alanı temiz bezle sarın ve hemen köpeği veterinere götürün.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR