Köpeklere Verilen Yiyeceği Reddetmeyi Öğretmek Mümkün Mü, Nasıl Yapılır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Eğitimde gerektiğinde sunulanı yememeyi öğrenmesi, köpek için en önemli konulardan biridir. Çünkü özellikle de koruma köpeklerini, düşmanları, zehirli yiyeceklerle ortadan kaldırmaya çalışacaklardır. Ancak ne yazık ki, yiyeceğe düşkünlüğü köpeğin en önemli ve yoğun zaaflarından biridir. Kokusundan hoşlandığı, lezzetli yiyeceklerle baştan çıkarılmaktan hoşlanır.

En sadık, en akıllı köpekler bile, bu baştan çıkarıcı yöntemle yaşamlarını yitirmişlerdir. Başkasının verdiği yemekleri reddeden köpeklerin sayısı çok azdır. Bu yüzden de köpeğimizi bu konuda eğitmek, çok zahmetli bir iş olsa bile, son derece önemli ve değer bir eğitimdir.

Kuşkuların Üzerine Gitmek İyi Bir Başlangıç Olacaktır

Eğer köpeğimizi kaptan ve özellikle de aynı kaptan ve aynı kişinin elinden yedirmeye alıştırmamışsak, tok olduğu halde bile başka kaplardan da yiyorsa, o zaman hayli zorlanacağız demektir. Zehirlenme olaylarının yüzde 99’u bundan kaynaklanmaktadır zaten. Köpeklerimizin neden yemek yemediklerin ve bunun çözümlerini buradaki makaleden detaylıca inceleyebilirsiniz.

Köpeğimizin yabancılara karşı kuşkusu çok yoğundur. Bu güvensizlik duygusu sandığımızdan da kuvvetlidir aslında. İşte varolan bu duyguyu biz daha da geliştirmeliyiz. Özellikle de yabancı birinin elden verdiği yemeği yemeye karşı kullanmalıyız. Sadece komutla bundan vazgeçmesi oldukça zordur. Peki o halde yabancılara güvensizliğini nasıl uyaracağız?

Yazımızın ikinci kısmında köpeğimizin yabancı şahıslar tarafından verilen yiyecekleri nasıl reddetmeyi öğrenebildiklerini inceleyeceğiz.

İzlenilecek yol çok basit bir caydırma yoludur. Yabancı bir şahıs, sol eliyle kemik uzatacak ve sağ eliyle de içi su dolu bir şırınga tutacak. Köpek, tam kemiğe uzanırken, şırıngadaki su, suratına sıkılacak.

Su her ne kadar zararsız olsa da, bunun suratına sıçratılmasından hiç hoşlanmaz köpekler. Lezzetli bir kemiğe tam hazırlanmışken, karşılaştığı bu sevimsiz olay, onun iştahını kapatacaktır. Aynı hareketi, kemiği gezi noktalarına önceden koyarak veya yabancılardan yardım isteyerek de yapabilirsiniz.

Ayrıca köftesinin içine sevmeyeceğini tahmin ettiğiniz ama zarar vermeyecek şeyler koyabilirsiniz. Örneğin karanfil gibi. Ancak köpek burnu çok hassas olduğundan, hilemizi fark edebilir. Bu yüzden de köftelerin içine baharatlar yerleştirdikten sonra bir kez daha kızartın bunları. Önemli olan bir başka husus da, köftelerin ya da yiyeceği şeylerin bir seferde yiyebileceği küçüklükte olmaması, büyük yapılmasıdır.

Sizden Gelen Yiyeceğin Güzel Olduğunu Öğrenmeli

Yabancı kişiden aldığı lezzetsiz şeylere karşılık, siz aynılarının lezzetli olanını, alıştığı tarzdakini uzatacaksınız. Bu şekilde, sadece sahibinden, onun uygun gördüğü zamanda ve yerde yemesi gerektiğini anlayacaktır. Şu da önemli bir konu: Yabancı şahıslar, köpeğe sundukları şeyleri, işaret parmağı ile baş parmağı arasında tutarak verirler. Siz, avucunuzdan yedirmeyi ihmal etmeyin.

Bu ara da siz de yiyeceğini işaret parmağınızla baş parmağınız arasında tutarak uzatın ve küçük deneyler yapın. Almaya kalkışırsa “Hayır” diyerek azarlayın. Sonra da yiyeceğinizi avucunuza koyup, öyle yemesine izin verin. Bu gerçekten faydalı bir alıştırma olacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR