Köpeklere Verilmemesi Gereken Zararlı Olan Yiyecekler Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İnsanlar ve tüm canlılar için yenilebilen yiyecekler bazı zamanlarda köpekler için zararlı olabilmektedir. Birtakım yiyeceklerin köpekler için tehlikeli olması onların farklı çalışmakta olan metabolizmalarına bağlıdır. Köpeklerin karaciğerine zarar veren yiyecekler, ishale yol açan yiyecekler ve böbreklere zararlı olan yiyecekler kendi içerisinde farklı bir takım gruplara ayrılmaktadır.

Köpekler için zararlı olan yiyecekler bazı zamanlarda köpeklerin sinir sistemi ve sindirim bölgelerinde de bozukluklara yol açarak köpeklerin hayatlarını riske atabilir.

Köpeklere zararlı olan yiyeceklerin bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde köpeklere yedirilmesi son derece tehlikeli olabilir. Köpeklere kesinlikle verilmemesi gereken yiyecekler arasında ilk sırada çikolata yer almaktadır. Kafein ve teobromin içeren çikolata köpeklerde kusma ve ishale yol açabilir.

Bu Gıdalardan Kesinlikle Uzak Durulmalıdır

Balık, yağlı gıdalar, kedi maması, alkollü içecekler, süt ve süt ürünleri, çiğ et, çiğ yumurta, şeftali, erik, şekerli besinler ve yapay tatlandırıcılı ürünler köpeklere verilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Her bir zararlı yiyeceğin etki ettiği bölge ve hayvanların sağlıkları üzerindeki etkileri farklı olabilmektedir.

Köpeklere herhangi bir yiyecek vermeden önce detaylı bir şekilde araştırma yaparak onun sağlığına zararlı olan yiyecekleri tespit etmeli ve bu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Köpek sağlığına zararlı olan ancak köpeklerin arada bir tüketebilecekleri yiyecekleri zaman zaman köpeklerinize verebilirsiniz. Aksi takdirde aşırı tüketimden dolayı ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR