Köpeklere Vitamin ve Mineral Takviyesi Vermenin Bir Sakıncası Var mı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerin dengeli bir şekilde beslenmeleri için köpeklere ek besinler verilmesi sakıncalı olabilir. Kalsiyumu yediği yiyeceklerden ve mamalardan yeterince alan bir köpeğe ek olarak farkında olmadan kalsiyum içerikli bir takviye verdiğiniz zaman köpeğin iskelet sisteminde sıkıntılar meydana gelmesine yol açabilirsiniz.

Aynı zamanda aşırı miktarda alınan A vitamininin de kan damarlarına zarar vermesi gibi bir durum söz konusudur. A vitamininin fazla takviye edilmesi köpeklerin vücudunda sıvı kayıplarına da yol açabilir. D vitamininin fazla olması ise köpeklerin iştahlarının azalmasına ve kemiklerinde zarar oluşmasına yol açabilir.

Köpeklerinize bir besin takviyesi vermeden öncvvve mutlaka gerekli testleri yaptırmalı ve bir uzmana danışmalısınız. Eklem sorunları, deride görülen tuhaflıklar, hormonal problemler ve diğer hastalıklarda da takviyeler için veterinere gidilmesi gerekebilir.

Köpeklerde Besin Takviyesi İşe Yarar mı?

Veterinerler bu soruyu besin takviyesinin türü ve ne şekilde üretildiğine bağlı olarak farklı bir şekilde cevaplıyorlar. Glukozamin ve kondroitin takviyeleri osteoartrit süreçlerde köpeklere verilebiliyor. Ayrıca yağ asitleri derinin ve tüylerin daha sağlıklı gözükmesini sağlayabiliyor.

Bu açıdan konuyu ele aldığınız zaman köpeklerde besin takviyesinin işe yaradığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ancak vereceğiniz besin takviyesinin sağlıklı koşullarda üretilmiş olması ve köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarda olması son derece önemlidir. Aksi takdirde köpeğinizin hasta olmasına farkında olmadan yol açabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR