Köpekleri Strese Sokabilecek 5 Hatalı Davranış

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekler hassas karakterleri ile ünlüdür. Çevrelerinden gelebilecek her türlü davranıştan etkilenmeye meyilli olan köpeklere yaklaşırken son derece dikkatli olmalı ve bu davranışlardan uzak durmalısınız.

1. Köpek Gibi Davranmasından Dolayı Cezalandırmak

Köpeğiniz onu kışkırtabilecek şeylere sürekli olarak ulaşmak ister. Eğer ona yaramazlık yapması için fırsat verirseniz mutlaka ilk boşlukta bunu yapacaktır. Bu yüzden köpeğinizin yaramazlıklarına aşırı tepki göstermeyin.

2. Devamlı “Hayır” Demek

Köpeğiniz yapmaması gereken bir şeyi yapıyorsa ona hayır dediğiniz durumda bu köpeğin geçici bir süre ile o eylemi bırakmasına yol açar. Ancak köpeğinize farklı alternatifler sunmadan devamlı “hayır” derseniz köpeğiniz bir süre sonra strese girmeye başlacaktır.

3. Sözlü Emirleri Abartmak

Köpekleriniz bazı emirleri ve komutları algılayabilir. Ancak köpekler insanların ne anlatmak istediklerini tam olarak algılayamazlar. Bu yüzden basit emirler ve komutlar dışında köpeğinize çok fazla emir ve komut yağdırmamalısınız.

4. Tasmayı Çekmek

Tasması ile gezdirdiğiniz köpeğinizi sürekli olarak sağa sola çekiştiriyorsanız köpeğiniz strese girer. Ayrıca tasmayı çok fazla çekiştirmek köpeğinizin boynunun ağrımasına ve boyun kaynaklı sorunlar yaşamasına da sebep olabilir.

5. Zorla Sarılmak ve Öpmek

Köpeğinize sarıldığınızda ya da öperken onu zorlamayın. Köpeğiniz eğer o an sizinle vakit geçirmek istemiyorsa ve davranışları ile bunu belli ediyorsa onu biraz yalnız bırakın. Köpekler de insanlar gibi yalnız kalmaya ihtiyaç duyabilirler.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR