Köpeklerin Atışlardan ve Atış Seslerinden Ürkmemesini Sağlamak Mümkün Mü?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Doğuştan korkak veya çekingen olmadıkları sürece, köpekler genelde atış seslerinden korkmazlar. Korkak olmayanların atış seslerinden ürkmesi mümkün değildir. Tabii eğer belleğinde yer etmiş kötü bir tecrübe yoksa.

Köpeğe, bu atışların zararsız olduğunu öğretmeliyiz. Korkuyu yenmesini sağlayabilmişsek, bir daha da kolay kolay korkmayacaktır. Alıştırmalarda, daha ilk günlerde köpeğimizi tasmasıyla yanımızda dolaştırmalıyız. Arada bir havaya boş atış yaparken de yanımızda bir başkasının olmamasına dikkat etmeliyiz. Onunla sürekli konuşup “Aferin” gibi övgülü komutlarımızı sıralarken, sağ elimize aldığımız oyuncak tabancayı da arkaya doğru tutarak ateş etmeliyiz.

Hala Atış Sesine Alışamadıysa Ne Yapmak Gerekir?

Bu işlem sırasında da konuşmayı sürdürmeli, bir şey olmamış hissini uyandırmalıyız. Sahibinin sakinliği, köpeğe de yansır. Bu şekilde yavaş yavaş köpeği gerçek silahla atışlara ve atışları izlemeye alıştırmak mümkündür. Buna rağmen olmuyorsa, köpeğiniz cesur olduğu, sahibine sadık olduğu halde atış seslerine alışamıyorsa, o zaman çivi çiviyi söker misali, kötü bir olay ya da korku yaşatarak, onu bu korkusundan kurtarabilirsiniz.

Bu durumda köpeğin öğrenme yeteneği ve elverişliliğinin dışında, sahibinin de öğretme yeteneği önemlidir. Bu nedenle köpek sahiplerinin de, eğitime başlamadan önce, en azından köpek eğitimi konusunda kitaplar okuyarak, kendilerini eğitmelerinde fayda vardır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR