Köpeklerin Ev Dışında Yaşama Alanları Nasıl Olmalıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Ev içinde barınamayacak iyi yapılı köpekleri, bu iş için uygun bahçe, teras gibi yerlerde barındırmak gerekir.

Açık alandaki köpek kulübeleri toprak zeminden 5-6 santim kadar yükseltilmiş ayaklar üzerinde olmalıdır. Kulübenin boyutları hayvanın rahatça yatmasına ve ayakta durabilmesine yetecek ölçülerde, çatlak ve aralıkları bulunmayan kalın tahtalardan yapılmalı, çatısı su geçirmeyen katranlı muşambayla kaplanmalıdır. Kış aylarında kulübenin iç kısmı izole plakalarla takviye edilmelidir.

Köpeklerin Kulübe Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Kulübenin giriş kısmı rüzgâra açık olmamalı, ters yöne yerleştirilmemelidir. Eğer rüzgarı önleyecek duvar veya bir engel yoksa, girişin önüne rüzgarı kesecek küçük bir tahta perde yapılması uygun olur. Ayrıca giriş kısmına takılacak olan bir parça eski halı, perde görevi görecek ve keskin soğuklara karşı koruyacaktır. En iyisi tabii ki, kulübenin önüne bir geçiş bölümü olması ve böylelikle soğuğu kesmesidir.

Bu kulübenin yanına hayvanın serbestçe dışarıya salınmayacağı zamanlarda dolaşıp hava alabilmesi için parmaklıkla çevrilmiş bir gezinti alanı da yapılabilir.

Böylece köpek, iyi havalarda kulübede kalmayıp gezinti alanı olarak hazırladığımız bu yerde dolaşabilir. Sürekli bağlı kalmayacağı için kendisini daha özgür hisseder. Buna dikkat etmeniz gerekir. Hayvan sürekli bağlı tutulur, rahat dolaşamazsa hem kendini mutsuz hissedecek, hem de hareket edemeyeceği için hantallaşacaktır.

Bu nedenle köpeğinizi mümkün olduğunca bağlamaktan kaçının. Ona rahat hareket etme özgürlüğü tanıyın. Bu, hayvanın sağlığı açısından son derece önemlidir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR