Köpeklerin Genel Konuşma Dilini Nasıl Öğrenebiliriz?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekler konuşmazlar. Onlar sadece ses tonlarından anlamlar çıkarmaya çalışarak bizim sözlerimizi algılarlar. İnsanlar, duygularını belirtmek için köpeklerin göstermiş oldukları davranış şekillerini gösteremeseler bile, eğer köpek ve insan birbirlerini anlamak istiyorlarsa anlaşabilirler.

Tipik bir örnek, köpeğin sevindiği zaman gösterdiği davranış biçimidir. Köpek, ayakkabı dolabından aşırdığı ayakkabıyı gururla sürükler. Kuyruğunu sallayarak üzerimize zıplar. Alışveriş torbamızı yada evrak çantamızı koklar, onu seven eli yalar ve böylelikle bize hiçbir kelime kullanmadan ve kadar sevindiğini belli eder. O, mimikleri ile, çıkarmış olduğu ses tonlarıyla ulur, havlar, hırlar, yani konuşur.

Fiziksel Hareketleri İpucu Verebilir

Köpekler insanları çok iyi anlarlar ve birlikte yaşanan yıllar boyunca da sürekli yeni bir şeyler öğrenirler. Günlük yaşanan davranış ve alışkanlıkları kaydederler. Örneğin, evi terk etmeden önce anahtarın alınışını yada yemek zamanından önce buzdolabının açılması gibi. Köpeğimizi gezdirip gezdirmemek gibi bir düşünceye girdiğimiz durumlarda o bunu hisseder. Bizi eğlendirmeye çalışır ve onu gezdirmeye çıkartmak düşüncemizi uygulamaya koydurtur.

Eğer köpeğiniz size uymak istemiyorsa, ona köpek dilinde konuşun ve hırlayın. Bir mucize ile karşılaşacaksınız. Şayet köpeğiniz sağlıkla bir şekilde yetişmişse hemen teslim olacak, sırt üstü yatacak ve karın bölgesini sizin pençelerinize sunacaktır. Köpekler için yüz yalamak bir anlamda tokalaşmak anlamına gelir. Köpek, bu davranışı ile sizi kendi dünyasına kabul ettiğini ifade eder. Böylece size güvendiğini ve inandığını belirtmiş olur.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR