Köpeklerin Sağlık Sorunlarında Erken Teşhisin Önemi Nedir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Burada köpeklerin çeşitli hastalıkları hakkında size birtakım bilgiler vermek istiyoruz. Ancak bu satırlarda, sadece dört bacaklı dostlarımızın en sık karşılaştıkları hastalıklardan yüzeysel olarak söz edeceğiz. Köpek, genel olarak hep sağlıklı, ender olarak hastalanan bir canlıdır. Eğer bir salgına yakalanmamışsa da başında nöbet tutacak kadar rahatsızlanmaz. Her şeyden önce size bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz:

Her seferinde köpekler için anlaşma sağlayabilecekleri bir dilin olmadığını ileri süreriz. Ancak hastalandığı zaman, özellikle eksikliğini hissettiğimiz şeyin, bize hastalığını anlatacak bir dilinin olmamasını göz önünde bulundurmalıyız. Veterinere gitmekle, en önemli işi yaptığımızı, elimizden başka bir şeyin gelmediğini söyleriz.

Hastalığı Önceden Anlamak ve Erken Davranmak Çok Önemli

Ancak veteriner de köpekle konuşamaz ve onu sorgulayamaz. Mesleğinden dolayı, öğrendikleri doğrultusunda, köpeğin kendi başına izah edemediğini anlayarak çıkarmak, başlıca görevidir. Genelde bu durumda köpek sahibinin vereceği bilgiler de çok işine yarar. Hastalığın seyri, köpeğin genel hali, ortaya çıkan etkiler hakkında bilgi vermek gerekmektedir.

Sadece bir kez veterinere gitmiş olmak, o kişinin hayvanını ne kadar az takip ettiğini gösterir. Bu durumda hastalığın ön belirtilerini de görmemiştir. Bu kimseler, köpek günlerce ateşli ve huzursuz olduğu, kendisine saklanacak yerler aradığı, çok susadığı halde bunları fark etmemişlerdir.

Veteriner de her hastalığı teşhis edemeyebilir. Oysa teşhis edilemeyen hastalık her geçen saat köpeğin sağlığında büyük rol oynar. Bu yüzden de köpeğin iyileşmesi için gerekli olan bilgileri veterinere verebilmeliyiz ve köpeğin eksik lisanını sahipleri olarak biz tamamlamalıyız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR