Köpeklerin Tırnağı Nasıl Kesilir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin tırnakları öncelikle onlar daha rahat hareket edebilsin diye kesilir. Tırnaklar eğer aşırı bir uzamaya doğru giderken tırnak arkaya doğru katlanır ve uzayan tırnak pati derisine zarar verir. Kısacası tırnak kesimi küçük dostlarımızın uzayan tırnakların yaşatabileceği olası sağlık problemleri riski nedeniyle gereklidir.

Eğer köpeğiniz evde yaşayan bir köpek değilse ya da çok uzun yürüyüşler yapıyorsa gezi sırasında aşınan tırnakların kesilmesine gerek kalmaz. Bu yüzden her köpeğin tırnağına kesmeye gerek yoktur.

Köpek tırnağını kesmek içinse öncelikle köpeğinizin patisine ve tırnağına uygun bir kesim makası edinmeniz gerekecek.

Tırnak kesimi için öncelikle köpeğinizin stres altında olmadığından emin olun. Daha sonra patisini rahat bir pozisyonda tutun. Patisinin ortasına ufak bir baskı uygulayarak tırnakları dışarı çıkartın. Tırnak kesimi için uygun bölge ise tırnağın yarısından sonra devam eden, damarsız olan bölgedir.

Beyaz patili köpeklerde zaten pembeliği nedeniyle kolayca belli olan uygun kesme bölgesini, tırnağın sivriliğini alacak şekilde uçlarından kesin. Koyu renkli köpeklerde ise bu tabakayı ayırt etmek için ışık yardımı gerekecektir. Işığa rağmen hala tırnağın damarsız bölgesi gözükmüyorsa da hayvan sahiplerinin tırnak kesme işini veteriner hekime bırakması önerilir. Tırnakta oluşan kanamalar uzun süren kanamalar olduğu için kanı durdurmak için kan durduruculara başvurmak gerekebiliyor. Bu yüzden tırnak kesme işlemi çok dikkatli yapılmalıdır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR