Köpeklerin Vücut Dili Nasıl Anlaşılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeğinize bir şey bildirmek istediğinizde vücut dili son derece yararlıdır. Hayat pratiğimizde önemli yer eden bazı davranışlar artık köpekleri anlamamızda bize daha çok yardımcı olabiliyor. Köpeklerin vücut dillerinin nasıl anlaşılacağı ile ilgili bazı ipuçlarını sizlere sunmaya çalışacağız.

Nereden Başlamak Gerekir?

Göz teması vücut dilini anlamada en temel kuraldır. Bu aslında yeterince zordur çünkü doğada hayvanlar birbirlerinin gözlerine bakmazlar. Çünkü bakışlar korkuyu gösterebilen tehlikeli bir tuzaktır.

Ancak hayvanlar arasında göz teması alışıldık olmasa bile insanlar ve köpekler arasında bu dostumuzu anlamak için iyi bir yoldur. Bakışlarını yakalayabildiğiniz dostunuza bir çırpıda ne istediğinizi aktarabilirsiniz. Ona mutlu veya öfkeli olmadığınızı ve ondan nasıl itaat beklediğinizi anlatabilirsiniz.

Ona Hep Güvenin

Dengeli bir tutum takınarak köpeğinizin iyi hissedeceği sakin bir güç kaynağı olmalısınız. Eğer sinirlenirseniz o da sinirlenecektir. Ancak gevşek bir duruş sakin olmasını sağlar. Memnuniyetinizi belirten vücut diliniz onun vücut diline bire bir etki etmektedir.

Ona aktarmak istediğiniz bildiriyi yüz ifadeniz ile destekleyin: Onu çağırdığınızda gülümseyin, memnun olmadığınızı bildirmek istediğinizde de gözlerinizi iyice açın. Cezalandırmaları yalnızca eğitim zamanlarınızda düşünün. Vücut dili tamamen sizle onun iletişimi ile ilgilidir.

Elbette yalnızca bu davranış kuralları dört ayaklı dostunuzun iyi bir eğitim almasını sağlamaz. Onları uygulayarak uygun bir ortamda çalışmış olursunuz. Tabii ki böylesine bir kendini kontrol arayışında hiçbir şey kolay değildir. Hayatında hiç kızmamış, hiç soğukkanlılığını kaybetmemiş olanlar bile karşılaştıkları durumlarda farklı davranabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR