Köpekte Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek bakımı denildiği zaman iç ve dış parazit tedavisi son derece önemlidir. Bu tedaviler köpeklerin sağlığı ile birlikte insanların da sağlığının korunmasını sağlar. Dış parazitlerin en yaygın görülenleri arasında ise pireler yer almaktadır. Karada yaşamakta olan bütün memeliler için büyük bir risk olan pireler köpeklerin sağlığını tehlikeye atabilmektedir.

Köpekte Pirenin Sağlık Riskleri Nelerdir?

Pire yumurtalarını besleyebilmek için kan emen ve kan ile temas kurduğu için pek çok farklı mikroorganizmanın bulaşmasına sebep olabilmektedir. Köpeğin tüylerinin dip kısımlarında yaşayan pireler kan emdikleri için büyük sağlık riski oluşturmaktadır.

Köpek pirelerinin larvaları, pupa şamasına geçmeden önce 2 hafta boyunca gelişimine devam eder. Pupa evresindeki sert dış kozanın meydana gelebilmesi için ise 5 defa derinin değişmesi gereklidir.  Bu durum pire sebebiyle köpeğinizin kansızlık, alerjik dermatit ve tenya enfeksiyonu geçirmesine yol açabilir.

Köpeklerdeki pireleri tespit edebilmek için onlaın tüylerini derisine kadar ayırmanız ve taramanız gereklidir. Ancak ufak olan ve göz ile görülmesi zor olan pireleri tespit edebilmek için derinin ve tüy diplerinin üzerinde yer alan pire dışkılarına bakılması gereklidir.

Köpeklerde pirenin olup olmadığının öğrenilmesi için en garanti yol ise pet shoplarda satılmakta olan pire tespiti için geliştirilmiş özel pire taraklarıdır. Köpeğinizi bu taraklar ile taradığınız zaman pire olup olmadığını anlayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR