Korthals Griffon Cins Köpeğin Özellikleri

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

“Wire-haired Pointing Griffon” olarak da adlandırılan bu av köpeği, Hollandalı Edward Korthals’ın 1865-1885 yılları arasında, Almanya’daki çalışmaları sonucunda mükemele ulaşmıştır. E.Kothals’In amacı, o zamanlarda çok tutulan “English Setter”, “Pinter” ve”Spaniel”lere rakip olabilecek bir av köpeği yaratmaktı.

Erkek köpeğin boyu 55-60 cm, dişinin ise 50-56 cm arasındadır. Ağırlığı yaklaşık 25 kg’dır. Baş yapısı büyük, kaba ve uzundur. Uzun vücudu, sağlam bacakları üzerinde iyi dengelenmiştir. Büyük gözleri, sarı ya da kahverengidir. Sık tüylü kaşları gözlerini örter. Kulakları orta büyüklükte, yassı bazen de kıvrık şekilde yatıktır. Kuyruğunu yatay olarak ya da hafifçe kalkık şekilde taşır. Dış tüyleri kaba ve sert, alt tüyleri yumuşak ve sıktır. Tüy renkleri; çelik gri, kahverengi lekeli ya da tamamen kahverengidir. Beyaz ve portakal rengi de olabilmektedir.

Kokrthals Griffon’un Fiziksel Özellikleri ve Karakteri

Korthals Griffon, çok yönlü ve olağanüstü av yeteneği olan bir ırktır. Koku alma duyusu hassas, ayrıca uyanık ve dikkatlidir. Hızlı koşmasına rağmen uzun mesafeleri koşamaz. Bu nedenle yürüyerek avlanan avcılar için uygundur. Av sırasında kekliğin yanına gelip belirli bir mesafede durur ve ona dokunmadan usun süre öylece bekler.

Çok hareketli, yumuşak başlı, çocuklara karşı şefkatlidir. Bununla birlikte şehirde yaşamaktan mutlu olmaz. Sınırlandırılırsa doğal sakin tavrı yok olur. Mutlu ve sağlıklı kalması için doğal ortamda yaşaması gerekir. Dengeli beslenmeye ihtiyaç duyar.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR