Kuru Mama Saklarken Sık Yapılan 5 Hata

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kediniz aslında siz farkında olmayan bayat mamalar yiyor olabilir. Kedi mamasını ne şekilde sakladığınız bu yüzden oldukça önemlidir. Kedinizin mamasının besleyicilik özelliklerini kaybetmemesini istiyorsanız bu maddelere dikkat etmelisiniz.

1. Mamanın Orjinal Paketini Saklayın

Üst düzey kalitedeki mamaların paketleri, mamaların kaliteli bir şekilde saklanabilmesi için tasarlanmıştır. Bu yüzden mamaların en taze haliyle kalabilmesi için mama paketlerini mutlaka kullanın.

2. Mama Paketinin Ağzını Tamamen Kapalı Tuttuğunuzdan Emin Olun

Kedinizin mamasını tazeledikten sonra mama paketinin ağız kısmını tamamen kapattığınızdan emin olun. Kedi maması paketinin içerisine hava girdiği zaman mama hızlı bir şekilde bayatlayabilir. Mamanın son kullanma tarihine kadar taze kalması için bu noktaya dikkat etmelisiniz.

3. Mama Paketlerini Güneş Işığından Uzak Tutun

Uzun süre boyunca güneş ışığına maruz kalan mama paketlerinde nem oranı artacaktır. Nem oranının artmış olması mamanın besin değerinin düşmesine de sebep olur. Ayrıca nemden dolayı salmonella ve bazı diğer tehlikeli bakteriler de meydana gelebilir.

4. Son Kullanma Tarihi Geçmiş ve Geçmek Üzere Olan Mamaları Satın Almayın

Mama satın alacağınız zaman mutlaka üzerinde yer alan son kullanma tarihine göz atın. Son kullanma tarihi sona ermek üzere olan mamaları satın almayın.

5. Eski Mama Paketlerindeki Kalan Mamalara Yeni Mama Eklemeyin

En sık yapılan hatalardan birisi de budur. Eski paketinizden kurtulmak istiyorsanız ve bu davranışı yapıyorsanız yeni mamanın daha erken bayatlamasına sebep olabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR