Kuşlarda Ara Tüy Dökümü

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Normal tüy değişimi bir hastalık değildir. Bu dönemlerde sadece gözlemler ihmal edilmemelidir. Normal tüy dökümlerini yılın belli dönemlerinde kuşlar her zaman gerçekleştirir.

Tüy dökümlerinde dikkat edilmesi gereken durumlar beslenmeleri ve bakımlarıdır. İyi bakılmayan bir kanatlı çeşidi tüy dökümü zamanlarından zararla çıkabilmektedir. İyi bakılan bir kuş ise bu süreci tamamen zararsız atlatır ve sağlıklı tüylerine en kısa zamanda yeninden kavuşur.

Ara Tüy Dökümünün Belirtileri Nelerdir?

Ara tüy dökümlerinde dikkat etmeniz gereken nokta, diğer hastalıklardan ayırabileceğiniz durumların farkına varmanızdır. Döküntüyle birlikte halsizlik, iştahsızlık ve kaşıntı da varsa muhtemel bir parazit tehlikesi de düşünülebileceğinden normal ara tüy dökümlerini bunlardan ayırabilmek gerekir.

Ara tüy dökümlerinde bölgesel dökülmeler olur. Örneğin sadece kafasındaki boynundaki tüyler, ya da yumurta üstüne yatan dişi kuşun karnında görülen dökülmeler gibi.

Tüy dökümlerinin en yaygın olduğu mevsim ise ağustos ve eylül aylarıdır. Tabi eğer ev sıcaklığı, gün ışığı gibi etkenler sunileştirilip mevsimsel saptamalar oluşturmamışsa ağustos ve eylül aylarıdır.

Ara tüy dökülmelerinde kuşunuzun bulunduğu yerin hava almasına özen gösterin. Beslenmesi ile ilgili daha titiz davranarak bünyesinin kaldıramayacağından fazla besin ve vitamin vermeye kalkışmayın. Ara tüy dökülmesi bir tür hafif yan etki gibi görülse de bu yan etki bazen daha büyük boyutlarda olur ve yeniden tüy çıkma süresi bakımla doğru orantıda olur.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR