Kuşlarda Bitlenme Belirtileri Nelerdir Nasıl Temzilenir Ne Yapmalıyım?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bitler tüm kuş türlerinde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir ve son derece ciddi bir sorundur zira aşırı bit varlığı kuşların hayatına mal olabilme riski taşıyan bir durumdur. Dolayısıyla kuş bakımının en önemli parçalarından biri bu asalaklarla ya da diğer bir deyişle dış parazitlerle etkin şekilde mücadele etmektir. Aksi takdirde kuşun sağlığının bozulması ve hatta ölüm olabilir.

Kuşlarda Bitlenme Belirtileri

Bir kuş sahibi için kuşunun bitlendiğini anlamak pek de zor değildir. Zira bitlenen kuşlar her zamankinden farklı davranışlar sergilerler ve bu davranışlar çoğu zaman dikkat çekicidir, ayrıca bitlenen kuşların görüntülerinde de farklılaşmalar görülür.

Kuşlarda bitlenme belirtileri şunlardır;

  • Sürekli kaşınma
  • Tüylerini gagasıyla didikleme
  • Tüylerde kabarık duruş
  • Kuşun sürekli silkelenmesi
  • Vücudunu kafese sürtmesi

Kuşunuzda yukarıda saydığımız belirtiler mevcutsa bitlenmiş olma olasılığı yüksektir. Elbette bu belirtiler bitin yanı sıra farklı sorunlara da işaret ediyor olabilir. Kuşun neden bu belirtileri sergilediğini öğrenmenin ve sağlığına kavuşmasını sağlamanın yoluysa kuşu bir veterinere götürmektir.

Ne yapılmalı?

Kuşunuzu veterinere götürdüğünüzde eğer hekim kuşun bitlendiğini belirlerse kuşa bu bitlerden kurtulması için çeşitli yöntemler uygulayacaktır. Ancak bunun yanı sıra sizin de kuşunuzun kafesini iyice temizlemeniz ve su ve yem kapları da dahil olmak üzere tamamen dezenfekte etmeniz bit sorununun tekrarlamaması açısından gereklidir. Ve sonrasında da veteriner hekimin önerileri doğrultusunda düzenli koruma ile kuşun yeniden bitlenmesini önlemeniz gereklidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR