Kuşlarda D Vitamini Zehirlenmesi

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Dengeli bir diyet kuşunuzun sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmesi için yardımcı olan temel bir gerekliliktir. D vitamini içerek bir besin maddesi, kuş için çok yararlıdır. Ancak, D vitamini içeren besin vücutta aşırı miktarda bulunursa, D vitamini zehirlenmesine neden olabilir. D vitamini vücutta kalsiyuma dönüşür bu nedenle, eğer bir kuş vücudu için gerekli miktarda kalsiyuma sahipse, ve artı olarak ekstradan D vitamini alırsa, kanda aşırı miktarda kalsiyum oluşur.

D vitamini, kuşunuzu sağlıklı tutmak için kalsiyum ve fosfor ile birlikte çalışır. D vitaminin eksikliği de fazlalığı da zararlı olacağından kuşları dengeli beslemek çok önemlidir. Papağan ailesinden türler özellikle macaw papağanı, D vitamini zehirlenmesine daha yatkındır.

D vitamini zehirlenmesinin  yarattığı önemli bir sorun böbrek hasarıdır. D vitamini ve kalsiyum böbreklerde birikir ve organın normal şekilde çalışmasını engeller. Böbrek hasarından ise daha sonra gut hastalığı ortaya çıkar.

D vitamini Zehirlenmelerini Önlemek İçin Bilinçli Davranın

D vitamini zehirlenmelerini önlemek için, besinlerde aşırı miktar d vitamini kullanımından kaçınmalısınız ve beslediğiniz kuş türünün özelliklerini ve ihtiyaçlarını iyi bir şekilde bilmelisiniz.

Duyduklarınız ve yanlış bildiklerinizle kuşunuzu beslerseniz onarılmaz sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle eğer beslediğiniz kuş hakkında bilginiz yoksa veteriner hekiminizden uygulayacağınız diyet konusunda yardım istemelisiniz.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR