Kuşlarda Kanser ve Tümör Neden Oluşur?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kanser veya tümörler, bir doku veya organdaki hücrelerin anormal bir şekilde büyümesine işaret eder. Nasıl insanlarda tümör oluşumu görülebiliyor kanserler oluşabiliyorsa ne yazık ki kuşlarda da rastlamak mümkün. Neyse ki, çoğu kanser ve tümör, zamanında teşhis edilirse tedavi edilebilir durumda olur.

Temel olarak iki tür tümör vardır. Yayılmayan benign çeşit tümörler ve yayılan ve genellikle tıp dünyasında kanser olarak adlandırılan malign tümörlerdir yani kanserdir.

Bir kuşa zarar verebilecek çok sayıda kanser ve benign tümörler vardır. Aşağıdakiler en yaygın olanlardan bazılarıdır:

İç kanserler - bunların teşhisi zordur. Tümörler böbrekler, karaciğer, mide, bezler (yumurtalık, testis, tiroid ve hipofiz), kaslar veya kemiklerde bulunur. Erken teşhis konduğunda, çoğu iç tümör, kuşun ömrünü uzatmak veya kurtarmak için ameliyat ve kemoterapi ile tedavi edilebilir. Ancak, kanser zor bir yerde bulunduğu takdirde, cerrahi bir seçeneğin gerçekleşmesine fırsat kalmayacaktır.

Deri kanseri - genellikle kanat uçlarında, parmaklarında, gagalarda ve gözlerde görülür. Deri kanseri, kuş yüksek düzeyde güneş ışığına (ultraviole ışınlarına) maruz kaldığında oluşur.

Cilt tümörü -  genellikle viral enfeksiyona bağlı gelişir. Deride (skuamoz hücreli karsinomaya benzer şekilde) ve mide astarında oluşabilir.

Bağ dokularının kanseri - genellikle bacak veya kanatta görülen uzun bir kemiğin üzerindeki bir büyümedir. Genellikle muhabbet kuşları ve diğer papağan türlerinde bulunurlar. Tedavi seçenekleri ise amputasyon ve ameliyat seçeneklerini içerir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR