Kuşlarda Kaşıntı ve Bitler

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kuşların gövde bölgesinde, tüylerinin arasında yer alan ve gözle görebileceğiniz ufak canlılar var ise bu canlılar kuşların kaşınmasına sebep olan asalak hayvanlar yani bitler olabilirler. Kuşu elinize aldığınız zaman kanatlarının altına ve ense tüylerine hafif bir şekilde üflerseniz bitleri görmeyi başarabilirsiniz.

Bitlerin aşırı oranda olması kaşıntı ile birlikte ölümcül olaylara da sebep olabilir. Özellikle kanarya türündeki kuşlar için bitlerin varlığı ölümcül olabilmektedir. İlkbahar ve yaz aylarında çok fazla ve hızlı bir şekilde çoğalmaya başlayan bitlere aşırı şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bitler Nasıl Tespit Edilir?

Kafeslerde bit olup olmadığını anlayabilmek için kuşunuzu bir müddet yakından izlemeniz gereklidir. Kuşunuz sürekli huzursuz tavırlar sergiliyorsa ve kaşıntı yaşıyorsa bitler kuşunuzu ele geçirmeye başlamış olabilir.

Yaz aylarında ortaya çıkan bitler, hava karardığında ve kuşların uyku vakti geldiğinde kuşunuzu rahatsız etmeye başlarlar. Kuşun kanını emen bitler aynı zamanda kaşıntı ile birlikte kuşların halsiz ve bitkin düşmesine de sebep olurlar.

Kafeslerdeki tüneklerin başlık kısımlarında yer alan ufak delikler bitlerin saklandıkları yerler arasında yer almaktadır. Bitleri tespit edebilmek için tüneklerin bu bölgelerini de incelemeniz gerekebilir. Kafesin derin köşeleri, alt kısımları, dar bölümleri ve tüneklerin uç kısımları bitleri tespit edebilmeniz incelemeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Eğer bitleri bir türlü göremiyorsanız kafesin köşe kısımlarına ufak beyaz bir mendil veya pamuk koyarak oraya gelmelerini sağlayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR