Kuşlarda Mide ve Bağırsak Hastalığı

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kuşların dışkılarında gözlemleyebileceğiniz birtakım değişiklikler pek çok farklı hastalığı size belirtiyor olabilir. İshalin süreklilik halini alması da ağır bir hastalığın yaşandığının habercisidir. Dışkı içerisinde sindirilmemiş olan yemlerin bulunması da bir mide hastalığı belirtisi olabilmektedir.

Dışkıda sarı renkli şeyler gördüğünüz zaman bu durumda karaciğerde bir sıkıntı olduğunu düşünebilirsiniz. Dışkıda ortaya çıkan kan ise kuşunuzun zehirlendiğini size göstermektedir. Zehirlenmeler gıda kaynaklı olabileceği gibi aynı zamanda çinko ve böcek ilaçlarından dolayı da ortaya çıkabilir.

İshal olan kuşlar zehirlendikleri zaman aynı zamanda sürekli olarak stres içerisinde olurlar. Bu tür hastalık yaşayan kuşunuzun yorgun olduğunu, tüylerini sürekli kabarttığını ve iştahsız olduğunu görebilirsiniz.

Kuşlarda Mide ve Bağırsak Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu durumda hastalığı tetikleyen etkiler tespit edildikten sonra vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Röntgen çekilmesi tedavinin etkili bir şekilde uygulanabilmesi açısından önemlidir. Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı kaliteli yemlerin kuşlara sunulması ve kafeslerin periyodik olarak bakımının aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Kabızlık gibi mide rahatsızlıklarında da kuşunuzun yine tüylerini kabarttığını, hareketsiz kaldığını ve dışkılamasında azalma olduğunu görebilirsiniz. Kuşunuzun kabızlık ve mide sorunları yaşamaması için ek bir önlem olarak ona sunduğunuz gıdaları çeşitlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Vereceğiniz yemler ile birlikte ara sıra taze meyveler ve yeşillikler verirseniz kuşunuzun sindirim sisteminin dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Veterinerinizin tavsiye ettiği ilaçlar ve uygun oranda verilebilecek yeşillik takviyesi ile bu tür sorunları çözebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR