Kuşlarda Solunum Paraziti Nedir?

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

Akciğer ve hava yolu sorunları kuşlarda ortaya çıkabilen ve parazitler tarafından tetiklenebilen bir solunum problemidir.

Protozoon parazit, kuş dokularına enfekte olur ve çeşitli organlarda, özellikle de solunum yollarında, sinir sisteminde, böbreklerde ve kaslarda kist oluşturur. Sarcosystosis kuşlar için öldürücü bir hastalıktır ve genellikle dışarıda yaşayan kuşları etkiler. Özellikle ABD de sokakta yaşayan papağanları etkilese de, virüsün taşınması ve göç etmesi de olası tehlikelerden biridir.

Bununla birlikte, bir sakosistemoz salgınına sahip bir bölgede bulunuyorsanız, evde beslediğiniz kuşunuz bu hastalığa yakalanabilir.

Solunum Parazitinde Karşılaşılan Belirtiler ve Türler Nelerdir?

Sarcosystosis erken tedavi edilmezse ölümcüldür olabilmektedir. Enfekte olan kuşta görülen belirtiler şunları içerir: huzursuzluk, içilen suyun kusulması ve anemi.

Solunum Parazitinin Altında Yatan Sebepler

Sarcosystosis hastalığı mikroplu yiyecek ve suyun ve çevreye yayılmasıyla çoğalır. Kuşlar, hastalıklı hamamböceği yiyerek veya enfekte olmuş ölü hayvanları, fareleri veya hamamböcekleri dışkılarıyla temas ederek enfekte olabilirler.

Tedavi Yöntemleri

Veteriner hekiminiz solunum yolu paraziti hastalığı için kuşu inceleyecek ve test edecektir.  Test sonuçlarında hastalık bulgusu rastlanırsa, kuşunuza ağızdan veya enjeksiyon yoluyla anti-protozoal ilaçlar verilir. Veteriner hekiminiz ayrıca, anemi, sıvı kaybı ve yetersiz beslenme de dahil olmak üzere ikincil semptomları da tedavi eder.

Hastalığı Önleme

Hijyen bu parazitler için en iyi önlemdir. Kuşunuzu evde kafeste tutun ve kuş yemini hamamböceği veya diğer bulaşıcı hayvanların olmadığı bir yerde saklayın.

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR