Kuşlarda Solunum Yolu Enfeksiyonu, Kuş Aspergillozu Belirti ve Tedavi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Solunum yolu enfeksiyonu kuşlarda çok sık görülen bir hastalıktır. Bu yaygın hastalığın sebebi ise Aspergilloz adı verilen bir mantar enfeksiyonudur.

Hastalığın Belirtileri ve Türleri nelerdir?

Hastalığın semptomları enfeksiyonun  şekline bağlıdır. Kuşlar için fungal sporlar akciğerlerin hava keseciklerinde bulunurlar. Hızlı tedavi edilmezse diğer organlara yayılabilir. Kuşlarda bulunun Aspergillosis hastalığının iki formu vardır.

Akur Aspergilloz, genç ve yeni ithal edilen kuşlarda görülür. Çok şiddetli ve kısa sürede kuşlarda iştahsızlık, solunum güçlüğü görülmeye başlar hastalık hemen yayılır. Eğer zamanında tedavi edilmezse, enfekte olan kuş ölebilir. Hava keseleri iltihaplanırsa, problem hava boşluğu iltihabı olarak adlandırılır.

Veteriner muaynesinde, beyaz mukus ile tıkanmış bir kuş akciğerleri ve hava kesesi görülür ve akciğerlerde nodüller olabilir.

Kronik Aspergilloz ise yaşlı kafes kuşlarında görülür.. Enfeksiyon geniş bir zamana yayılarak kendini gösterir ve kuşlarda bu hastalık varken sıklıkla depresyon, sürekli dinlenme hali, solunum sıkıntısı görülür. Belirtiler, enfeksiyon akciğerlere geçtiğinde gözükmeye başlayacağı için hemen fark etmek zor olabilir.

Hastalığa Sebep Olan Nedenler

Mantar enfeksinou, A vitamini eksikliği, kötü beslenme ve zayıf bünyeli kuşlarda görülür. Fungal sporlar kuşun ciğerlerine girerler ve kuşun bağışıklığı düşük olduğunda özellikle bulaşıcıdırlar.

Tedavi

Uygun tanıdan sonra veteriner antibiyotik ilaçlarla Aspergilloz hastalığını tedavi edebilir. Aspergilloz hastalığı belirtileri diğer solunum yolu enfeksiyonlarına benzediğinden dikkatli olmalısınız ve bu semptomlardan herhangi biri belirginleşiyorsa kuşunuzu veteriner hekiminize götürün.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR