Lhasa Apso Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Lhasa Apso, büyüleyici tüylerinin ardında gizlenmiş gözleriyle zeki bir köpektir. Bu ırk, asırlar boyunca Tibet’in dışında hiçbir yer bilinmiyordu. Çünkü orada köpekler, iyi şansın müjdecisi olarak el üstünde tutulurlar, asla satılmazlar ancak erkek olanları hediye olarak verilirdi.

Lhasa Apso’ların, yüksek bölgelerde yaşayabildikleri ve çığ oluşumunu önceden sezdikleri bildirilmektedir. Everest dağını keşfeden Siredmund Hillary ve Norkay, gereksinim duydukları ilk köpek sürüsünü, bir Tibet manastırından tedarik etmişlerdir.

1920 yılında İngiltere’ye getirilen Lhasa Apsolar, 1933 yılında İngiliz Kennel Club tarafından ırk olarak kabul edildiler.

Lhasa Apso’ların Fiziksel Özellikleri ve Karakteri Nasıldır?

Erkeğin boyu 23-28 cm arasında, dişinin ise biraz daha kısadır. Vücudun genel görünümüne göre boyu göz önünde bulundurulduğunda uzun sayılır. Gözleri yüzün ön kısmında ve koyu renktedir. Kulakları sarkık ve çok tüylüdür. Siyah burnu vardır. Tüy rengi varyasyonları; altın rengi, kum, bal, duman rengi, siyah, beyaz ve kahverengidir. Tüyleri, gözlerini kapatacak kadar çok olmakla birlikte, koyu renk bıyık ve sakalları vardır.

Bu ırka mahsus olan göz akması, gözlere özel ilgi gösterilmesini gerektirir. Kaynamış suya batırılmış pamukla, göz çevresi temizlenip yabancı maddeler uzaklaştırılmalıdır. Göz akması çok sık oluyorsa veterinere başvurulmalıdır.

Lhasa’nın tüyleri de özenli bakım ister. Her gün fırçalanmalıdır. Ayrıca, yılda iki ya da üç kezden fazla yıkanmamalıdır. Tüy temizliği için hazırlanmış özel pudraları kullanmak daha uygundur.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR