Muhabbet Kuşları Hangi Sıcaklıkta Bakılmalı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşları ülkemizde en fazla sevilen ve beslenen kafes kuşları olarak biliniyor. Muhabbet kuşlarının kafesleri için ise evlerde özel olarak ayrılmış olan bölümler olması gerekebilir. İdeal oda sıcaklığının yakalanması kuşunuzun daha sağlıklı olmasını sağlar. Fakat mevsim değişiklikleri yaşandığı zaman kafesin yer aldığı mekanın ısı değerlerine dikkat edilmelidir.

Muhabbet kuşları için uzman doktorlar tarafından tavsiye edilen oda sıcaklık ölçüsü 21 derece ile 22 derece arasında değişmektedir. Bu sıcaklık dereceli ideal oda sıcaklığı standartları ile de uyumludur. Ayrıca sizin üşüdüğünüz bir sıcaklıkta kuşunuzun da üşüyebileceğini asla unutmamalısınız.

Aşırı Sıcak ve Soğuk Derecelere Dikkat

Soğuk havalara karşı dayanıklı olmayan muhabbet kuşlarının soğuk havalara dayanabilmesi için alt sınırı 15 derecedir. 15 derecenin altına düşen soğuk havalarda son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Doğal hayatlarını sürdürdükleri Avustralya’nın kurak bölgelerindeki üst sıcaklık sınırı ise 32 derece olarak bilinmektedir. 32 derece sınırını aşan sıcaklıklar kuşunuzun rahatsız olmasına sebebiyet verebilir.

Bu yüzden oda sıcaklık değerinizi 28 derecenin üzerine çıkartmamanız ve gerektiğinde odanızı biraz daha serinletmeniz gerekebilir. Sizin rahatsız olabileceğiniz aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalarda muhabbet kuşlarınızın da rahatsız olacağını asla unutmamalısınız.

Kendi imkanlarınız ile kuşunuzu ısıtabilmek için çeşitli özel kafes kılıfları da kullanabilirsiniz. Fakat bu tür kılıfları kullanırken muhabbet kuşunuzun hava alıyor olduğundan emin olmalı ve gerekli havalandırmayı yapmalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR